staré tisky, ochrana

Text dotazu

Vazeni, obracim se na vas s nasledujicim dotazem. Na Ceske zemedelske univerzite v Praze existuje botanicka knihovna, ktera vlastni mnoho vzacnych tisku, ktere jsou jiz bohuzel ve spatnem stavu. velmi by mne zajimalo zda NK CR, pripadne nejaka externi firma, se kterou NK spolupracuje, poskytuje sluzby na ochranu starych tisku. Je mozne nekde ziskat informace o cenach techto sluzeb? Velmi vam dekuji

Odpověď

Ochrana vzacnych tisku je ponekud siroky pojem zahrnujici cinnosti ruzneho druhu ktere mohou vykonavat jak firmy tak knihovny a dalsi instituce. Pokud jsou knihy ve spatnem stavu, je treba znat pricinu a tu se snazit odstranit. Nejcastejsi pricinou byva nespravne ulozeni
(mikroklimaticke podminky, zpusob ulozeni), nevhodná manipulace (kopirovaci pristroje) atd. Opatreni je cela rada od reseni klimatickych podminek pres opravy, prevazby, restaurovani az po ulozeni v ochrannych obalech a reformatovani (mikrofilmovani a digitalizaci). Doporucuji dohodnout si exkurzi na pracovistich odboru ochrany knihovnich fondu NK CR v Centralnim depozitari v Hostivari (tel.: 281013309, nebo e.mail: Polisensky.Jiri@cdh.nkp.cz), kde se muzete podrobne seznamit s moznostmi.
Některé informace o ochraně fondů najdete zde: http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_ookf.htm.