Staré mapy - literatura

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o informaci o literatuře k tématu: staré mapy, tiskařské dílny v Evropě, sbírky starých map, digitalizace starých map v knihovnách...(mapy- zvlášť po roce 1750)
Předem moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

k otázce digitalizace starých map bychom Vám rádi doporučili diplomovou práci, která shrnuje oblast digitálního zpracování především starých map z pohledu knihoven a archivů. Plný text můžete nalézt ve formátu PDF na těchto stránkách:

http://www.staremapy.cz/projekt-diplomka-klokan

Informace o digitalizovaných sbírkách starých map ČR můžete nalézt na stránkách:

http://www.staremapy.cz/sbirky-starych-map-v-cr.

Informace o sbírkách starých map

, především pak z českého území můžete nalézt na stránkách Historického ústavu Akademi věd ČR v sekci mapová sbírka:

http://www.hiu.cas.cz/cs/mapova-sbirka/lexikon-mapovych-archivu-a-sbirek.ep/

Obsáhlým a kvalitním zdrojem je multimediální učebnice s názvem Dějiny kartografie, kterou naleznete na stránkách:

http://www.geogr.muni.cz/ucebnice/dejiny/obsah.php

. V kapitole Mapové fondy a sbírky naleznete informace o vybraných zahraničních i českých fondech a sbírkách: http://www.geogr.muni.cz/ucebnice/dejiny/obsah.php?show=124

Tiskařské dílny v Evropě:

literatura k tomuto tématu je obsáhlá a vybíráme alespoň některé z publikací, ve kterých by měla být informace obsažena:

1. Kneidl, P.

: Z historie evropské knihy. Po stopách knih, knihtisku a knihoven. Praha 1989.

dostupá:

ABA001 [NK ČR Praha] -- sign. SF II 047486

ABA003 [NK ČR - Knihovnický institut Praha] -- sign. Xa 27.830, Xa 27.831, Xa 27.832, Xa 27.833

ABB040 [AV ČR - Ústav makromol. chemie Praha] -- sign. 31849

ABD017 [StavF ČVUT - Ústřední knihovna Praha]

ABD064 [Centrální katolická knihovna UK Praha]

ABD107 [UK - Knih. spol. věd T.G.Masaryka Praha]

BOE310 [MZM - Ústřed. knih. Brno]

KOG001 [Městská knihovna Kolín]

OPG001 [Knihovna P. Bezruče Opava]

TAG001 [Městská knihovna Tábor]

ABD005 [PedF UK - Ústřední knihovna Praha]

ABE310 [Uměleckoprůmyslové muzeum Praha] -- sign. C18727

CBA001 [Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice]

OLA001 [Vědecká knihovna Olomouc] -- sign. II 820.254

OSA001 [Moravskoslezská vědecká knihovna Ostrava] -- sign. H 43.033

PNA001 [Studijní a vědecká knihovna Plzeň] -- sign. 32A3526

ZNG001 [Městská knihovna Znojmo] -- sign. 0

2. Bohatcová, M. a kol.

: Česká kniha v proměnách staletí. Praha 1990.

ABA001 [NK ČR Praha] -- sign. SF II 048462

ABA003 [NK ČR - Knihovnický institut Praha] -- sign. Xa 27.962, Xa 27.963, Xa 27.964

ABA004 [NK ČR - Slovanská knihovna Praha] -- sign. Č 030513

ABA007 [KNAV Praha] -- sign. I 15 CESKA, D 30917

ABA013 [STK Praha] -- sign. B 11888

ABD005 [PedF UK - Ústřední knihovna Praha]

ABD107 [UK - Knih. spol. věd T.G.Masaryka Praha]

ABE310 [Uměleckoprůmyslové muzeum Praha] -- sign. C18885

ABE323 [Židovské muzeum Praha] -- sign. 68.005

BOA001 [Moravská zemská knihovna Brno] -- sign. PK-N-0028.639

BOB007 [AV ČR - Historický ústav Brno] -- sign. 2-148

BOE303 [Moravská galerie Brno] -- sign. D18120

CBA001 [Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice]

OLA001 [Vědecká knihovna Olomouc] -- sign. II 821.439

OPG001 [Knihovna P. Bezruče Opava]

OSA001 [Moravskoslezská vědecká knihovna Ostrava] -- sign. H 43.758

PNA001 [Studijní a vědecká knihovna Plzeň] -- sign. 32A3668

UOG001 [Městská knihovna Ústí nad Orlicí]

3. Chyba, K.

: Slovník knihtiskařů v Československu od nejstarších dob do roku 1860. Praha 1966-1975.

ABA001 [NK ČR Praha] -- prezenčně

ABE323 [Židovské muzeum Praha]

BOA001 [Moravská zemská knihovna Brno] -- sign. PK-0043.730

Pro vyhledání dalších publikací využijte český souborný katalog knih:

www.caslin.cz : tento pojem je příliš obecný a vyžaduje bližší specifikaci. Pokud máte zájem si u nás zadat rešerši na toto téma, můžete ji zadat vyplněním online formuláře. Více informací o tom, jak zadat rešerši naleznete na stránkách referenčního střediska http://www.stk.cz/referencni_sluzby.html. Pro správné vyplnění online formuláře doporučujeme projít si animovanou nápovědu. Pro další informace můžete také kontaktovat pracovníky referenčního střediska na čísle: 221 663 425 nebo e.mailu: reference@stk.cz.