Stanleyův pohár

Text dotazu

Dobrý den, proč se v češtině říká Stanleyův pohár a ne Stanleyho pohár?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel i seriózním periodiku jako je Mladá fronta Dnes, naleznete oba výrazy. Z jazykového hlediska je správně výraz Stanleyho pohár, protože pohár má společnou historii s  konkrétní osobou s příjmením Stanley. Níže je trvzení opřenou o Jazykou příručku ústavu pro český jazyk a literaturu.

"Jména zakončená ve výslovnosti na [i] a v písmu na -i, -y (typ Darmopíši, Bezstarosti, Luigi, Bondy, Tony, Petöfi, Percy, Verdi, Vranitzky, Starsy, I, Li)

Česká příjmení končící ve výslovnosti i v písmu na -i jsou spíše výjimečná (Darmopíši, Bezstarosti) a zůstávají nesklonná (pouze ve 3. a 6. p. se občas připojuje koncovka -ovi) nebo je lze skloňovat pomocí zájmenných koncovek, přičemž 5. p. zůstává stejný jako 1. p. (2. p. Bezstarosti i Bezstarostiho, 3., 6. p. Bezstarosti, Bezstarostovi i Bezstarostimu, 7. p. Bezstarosti i Bezstarostim). Ostatní jména zakončená na -i, -y jsou cizího původu a skloňují se pomocí zájmenných koncovek (1., 5. p. Luigi, Bondy, Tony, Petöfi, Percy, Verdi – 2. p. Luigiho, Bondyho, Tonyho, Petöfiho, Percyho, Verdiho).

Specifickým případem jsou příjmení slovanského původu, která mají formu přídavných jmen (Vranitzky, Duchovny, Brzezinski). Ta se skloňují analogicky jako přídavná jména a v 5. p. mohou mít dubletní koncovky (2. p. Vranitzkého, Duchovného, Brzezinského – 5. p. Vranitzky i Vranitzký, Duchovny i Duchovný, Brzezinski i Brzezinský). V úzu se u 5. p. těchto jmen projevuje silná tendence ponechávat tvar stejný jako v 1. p. Pokud je však původní adjektivní povaha tohoto jména zastřená, méně průhledná a uživatelé už v něm přídavné jméno nerozpoznávají, je možné tato jména skloňovat podle jejich zakončení na [i] tzv. zájmenným způsobem: Starsy (původně ze jména Starší), Lepschy (původně ze jména Lepší) – 2. p. Starsyho, Lepschyho.

U orientálních jmen se připojují zájmenné koncovky až za celé jméno, přičemž 5. p. zůstává stejný jako 1. p. (čínská jména I, Li – 2. p. Iho, Liho). Mají-li tato jména více částí, skloňujeme až poslední část jména nebo první a zároveň poslední (Čao Šu-Li, Ri I – 2. p. Čao/Čaa Šu-Liho, Ri Iho) – podrobněji viz Osobní jména víceslovná. "

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=400&id=323

I Wikipedie uvádí pohár jako Stanleyho viz: https://sk.wikipedia.org/wiki/Stanleyho_poh%C3%A1r . Nicméně v historii poháru naleznete oba výrazy: https://cs.wikipedia.org/wiki/Stanley_Cup  . Netroufáme si výraz "Stanleyův pohár" přímo označit za špatný, toto tvrzení by mělo jednoznačně vzejít z pera odborníků. Napište na Jazykovou poradnu Ústavu pro český jazyk a literaturu a odborníci z nejpovolanějších Vám jistě gramatickou správnost lépe zdůvodní: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html