Stanfordský experiment

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi doporučit odbornou literaturu, která se týka stanfordského experimentu (pouze v češtině)? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, bohužel jsme nenašli publikaci, která by výhradně pojednávala o Stanfordském experimentu. Doporučujeme Vám však projít díla Philipa Zimbarda, tj.
"autora" tohoto pokusu.
Jedná se o knihu:
* ZIMBARDO, Philip G. Moc a zlo : sociálně psychologický pohled na svět. Břeclav : Moraviapress, 2005. 199 s. ISBN 80-86181-80-4.
- kniha se nachází v mnoha českých knihovnách, informace o její dostupnosti naleznete v Souborném katalogu SKC na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .

Pomoci by Vám snad mohla i kniha GRANDOVÁ, Sue. Ozvěny zla : klinický a sociálně-kulturní pohled. Vyd. 1.. Praha : Triton, 2006. 207 s. ISBN 80-7254-728-3.

Procházeli jsme publikace týkající se vězeňství a psychologie, bohužel jsme nikde o tomto experimentu nenašli žádné zmínky. Informace byste tak mohla najít spíše v psychologicko-sociálně zaměřených publikacích. Vyhledat je můžete prostřednictvím online katalogu ČNB (Česká národní bibliografie) na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Do pole vyhledávání zadejte předmět/klíčová slova psychologie, sociologie, experiment, sociální psychologie, psychologické (sociologické) aspekty, zlo, atd. a jejich kombinace. Výsledky můžete dále upravovat pomocí funkcí "filtrovat" a zpřesnit".

Dále Vám nabízíme články, které se Stanfordským experimentem zabývají:
* ZIMBARDO, Philip G. Experimentální vězení na Stanfordově univerzitě: Ohlédnutí po 25 letech. Přel. Martina Klicperová  In: Propsy. Roč. 3, č. 4 (1997), s. 4-7.

* KUBOVÁ, eva. Jsme schopni zabít na povel? : nejzajímavější psychologické experimenty 20. století. In: Psychologie dnes. Roč. 15, č. 2 (2009), s. 52-55. ISSN 1212-9607.

* ZIMBARDO, Philip G; TVARŮŽKOVÁ, Lucie. Každý se může stát tyranem. In: Týden. Roč. 12, č. 42 (20051017), s. 42-46. ISSN 1210-9940.

* ZIMBARDO, Philip G. Luciferův efekt. In: Lidové noviny. Roč. 21, č. 25 (20080130), s. 9. ISSN 0862-5921.

* Temné stránky psychologie : s Philipem Zimbardem hovoří Martina Klicperová-Baker. In: Psychologie dnes. Roč. 12, č. 1 (2006), s. 8-10. ISSN 1212-9607.

* HOUDEK, František. Z čeho povstávají květy zla? : zlým se může stát kdokoli z nás, tvrdí psycholog Philip Zimbardo, který se proslavil "vězeňskými" pokusy. In: Mladá fronta Dnes. In: Praha. S. C/7. Praha : MaFra. Roč. 16, č. 248. ISSN 1210-1168.

Záznamy článků naleznete v bázi ANL - Články v českých novinách, časopisech a sbornících na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Dostupnost časopisů v knihovnách pak pomocí Souborného katalogu periodik SKC/P na téže webové stránce.

Přestože jste v dotaze uváděla pouze dokumenty v češtině, dovolujeme si Vás odkázat také na domovskou stránku tohoto experimentu stejně jako na stránku Philipa Zimbarda.
http://www.prisonexp.org/
http://www.zimbardo.com/.