štancna

Text dotazu

Vážená knihovno, hrací karty byly za první republiky značeny tzv. kolkem z hracích karet, jímž se realizovala přímá spotřební daň z hracích karet. Jeden list karet byl označen kolkovou známkou prováděnou tzv. štancnou.
Dotaz : Je tento nástroj k vidění v některém z našich muzeí; případně je-li popsán v odborné literatuře, či zda by se dala získat jeho fotografie. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
raznice nebo-li (štancna) - výseková forma - nástroj pro vyseknutí tiskoviny s nepravidelným formátem. Karty měly podobný osud jako tabák. U karet se to dělo nejprve ve formě cla na hotové výrobky dovážené z ciziny, později také tím, že karty domácí musely být kolkovány. Nařízení o kartách tuzemských vyšlo poprvé r. 1709 a ustanovovalo, že ti, "kteří s nima (sic) handlují neb je dělají", mají je  předložiti ke kolkování..."
Zdroj:  HONL, Ivan. Z minulosti karetní hry v Čechách.  Několik stránek z kulturní historie. Praha: Nákladem Vladimíra Žikeše, 1947. S.96-100. Sg.  NK ČR 54 K 16634

Na internetu jsme našli, že nyní právě na Moravě probíhá výstava hracích karet, třeba by tam byly i karty s štancnou http://www.novinky.cz/vase-zpravy/olomoucky-kraj/olomouc/3238-10266-vystava-hracich-karet-v-unicovske-satlave.html. Výstava potrvá do 24.6.2012.

Muzeum hracích karet je v Durynsku (Altenburg /Skatstadt/ - podle karetní hry), ve zdejším zámku (Spielkartenmuseum), viz http://www.altenburg.eu/sixcms/detail.php?id=22354&_nav_id1=2590&_nav_id2=5188&_lang=de.
Zda mají ale exemplář se štancnou, nevíme. Doporučujeme oslovit pracovníky tohoto muzea.
Doporučujeme další zajímavé knihy o historii karetních her a příp. historie vybírání dávek ze zábavy:
OMASTA, Vojtěch, RAVIK, Slavomír. Karty, hráči,  karetní hry. Praha: Levné knihy, 2007.
FOLPRECHT, Arnošt, NEŠPOR, Zdeněk. Dávka ze zábavy. Dávka ze hry v karty, v domino, na kulečníku a v kuželky. Dávka z maškarních zábav. Praha: nákladem vlastním, 1933.