Stačí registrace u městské knihovny nebo opencard nebo přeposlání knihy do MZK v Bnrě?

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je nějaká spolupráce mezi knihovnami, že by jste mi zaslali knihu do MZK v Brně, nebo jestli stačí registrace u městské knihovny případně jestli si jde půjčit knihu i přes opencard. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud knihovna nemá ve svém fondu dokument, který uživatel potřebuje, může požádat jinou knihovnu o jeho zapůjčení v rámci meziknihovních služeb (MVS). Jedná se o služby, které knihovny standardně poskytují. V rámci meziknihovních služeb je možné zapůjčit dokument či pořídit kopii části dokumentu. Vnitrostátní MVS jsou většinou poskytovány bezplatně, knihovny si však mohou účtovat poplatky např. za poštovné nebo zhotovení kopií, záleží již na podmínkách konkrétní žádané knihovny. Knihovna, od které jiná knihovna žádá výpůjčku dokumentu, si také určuje, zda vůbec dokument ze svého fondu půjčí (jedná se například o jediný exemplář, vzácný tisk apod.) a také za jakých podmínek (např. pouze pro prezenční studium).

 Pro zprostředkování meziknihovní služby je třeba obrátit se na knihovnu, jejíž čtenářský průkaz vlastníte, předpokládáme, že ve Vašem případě se tedy jedná o Moravskou zemskou knihovnu. MZK již potom za Vás požadavek na MVS vyřídí a sdělí Vám také konkrétní podmínky (http://www.mzk.cz/sluzby/pujcovani/meziknihovni-vypujcni-sluzby). Důležité je si předem ověřit, že se daný dokument ve fondu Moravské zemské knihovny opravdu nenachází.

 Jelikož jde o službu poskytovanou mezi knihovnami, čtenářský průkaz Národní knihovny ČR k jejímu vyřízení nepotřebujete. Pokud byste měl zájem o využívání fondu či služeb NK ČR, je potřeba mít platný čtenářský průkaz naší knihovny (http://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/stat-se-ctenarem), průkaz jiné knihovny ani Opencard neakceptujeme. Domníváme se, že podobným způsobem to funguje i v Moravské zemské knihovně (viz http://www.mzk.cz/sluzby/registrace).