srovnávací studium slovanských jazyků

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych nějaké informace o publikacích a pokud možno i odborných lingvistických článcích, které mají co do činění s problematikou porovnávacího (či srovnávacího) studia slovanských jazyků jako jazyků blízce příbuzných. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, k tematice srovnávacího (porovnávacího) studia slovanských jazyků jsme v elektronickém katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) nalezli tyto dokumenty:

Bibliografie prací z oboru porovnávacího studia slovanských jazyků / Sest. S. Benešová, Z. Lešková za spolupráce D. Mucalové. Praha : Kabinet cizích jazyků ČSAV, 1973. 9, 238, [2] s. ; 8°

PETRUCHINA, Jelena Vasil'jevna. Aspektual'nyje kategorii glagola v russkom jazyke : v sopostavlenii s češskim, slovackim, pol'skim i bolgarskim jazykami. Moskva : Izdatel'stvo Moskovskogo universiteta, 2000. 254 s. ; 22 cm. ISBN 5-211-04236-0 (brož.)

DAKOVIĆ, Sybilla. Interiekcje w języku polskim, serbskim, chorwackim i rosyjskim : opis i konfrontacja. Wrocław : Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2006. 215 s. : il. (některé barev.) ; 24 cm. (Acta Universitatis Wratislaviensis, ISSN 0239-6661 ; no. 2935) (Slavica Wratislaviensia, ISSN 0137-1150 ; 112).

VEČERKA, Radoslav. Jazyky v komparaci 1 : nástin české jazykovědné slavistiky v mezinárodním kontextu. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008. 253 s. : il., portréty, faksim. ; 24 cm. ISBN 978-80-7106-575-3 (váz.)

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200903/contents/nkc20091851501_1.pdf

BĚLIČOVÁ, Helena. Nástin porovnávací morfologie spisovných jazyků slovanských. Praha: Karolinum, 1998. 222 s. ; 30 cm. ISBN 80-7184-600-7 (brož.) : Kč 99,00

STANKIEWICZ, Edward. The Slavic languages unity in diversity. Berlin : Mouton de Gruyter, 1986. xv, 472 s. ; 24 cm. ISBN 3-11-009904-7 (váz.)

BLÁHA, Ondřej. Vyjadřování budoucnosti v současné češtině : (se zřetelem k ostatním slovanským jazykům). Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. 204 s. ; 21 cm. ISBN 978-80-244-2003-5.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200901/contents/nkc20081833670_1.pdf

BRTÁŇ, Rudo. Barokový slavizmus : Porovnávacia štúdia z dejín slovanskej slovesnosti. Liptovsky Sv. Mikuláš : Tranoscius, 1939. -- 293 s. ; 8°.

LOTKO, Edvard. Srovnávací a bohemistické studie. Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2009. 312 s. ; 21 cm. ISBN 978-80-244-2201-5 (brož.)

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200907/contents/nkc20091965040_1.pdf

VEČERKA, Radoslav. Vývoj slovanské jazykovědy v českých zemích. Brno : Masarykova univerzita, 2006. -- 111 s. ; 21 cm. ISBN 80-210-3953-1 (brož.)

 * slovanská filologie -- Česko * slovanská filologie -- dějiny

 * komparativní lingvistika -- Česko * komparativní lingvistika -- dějiny

Dále články v databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl):

ČIŽMÁROVÁ, Mária. O lexikálno-sémantickej konfrontácii v slovanských jazykoch. In: Časopis pro moderní filologii. -- ISSN 0862-8459. -- Roč. 91, [č.] 1 (2009), s. 30-36.

WERNISCH, Vladimír. Srovnávací analýza českých a ukrajinských frazeologizmů (materiální kultura).

In: Parémie národů slovanských. -- Ostrava : Ostravská univerzita, 2003. -- ISBN 80-7042-622-5. -- s. 123-126.

ADAMEC, Přemysl. Ze srovnávacích studií ruských a českých: číslovky a číslovkové vazby. In: Přednášky z 43. běhu Letní školy slovanských studií.
-- Praha : Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, 2000. -- ISBN 80-85899-89-2. -- S. 7-14.

Také byste mohla využít rešerši, kterou naše oddělení již zpracovalo:

Slovanská jazykověda, především srovnávací a tvoření slov v češtině, bulharštině, slovenštině a ruštině [rukopis] : rešerše.  [Praha] :
[Referenční centrum : Národní knihovna ČR], 1984. 69 záznamů, papír.

Tuto rešerši (č. RC 92/1984) Vám v případě zájmu zapůjčí k prezenčnímu studiu služba ve studovně Referenčního centra NK ČR
(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm) na základě čtenářského průkazu nebo jednodenní vstupenky do studoven.

Odkazy na další prameny můžete získat také z tištěné Bibliografie české lingvistiky nejprve vydávané Československou akademií věd, poté Ústavem pro jazyk český AV ČR. Podrobnější údaje včetně možnosti výpůjčky v NK ČR (ikona
Exempláře) naleznete opět v el. katalogu NK ČR. Druhou bibliografií, která by pro Vás mohla být užitečná je Česká jazykověda: práce z jazykovědy obecné, srovnávací indoevropské, slovanské a z jazykovědné bohemistiky (Zprac. Eleonora Slavíčková, red. Zdeněk Tyl. Praha : St. knihovna ČSSR-Ústř. bibliogr. středisko, 1965, 1967-68 (SČT 104). 1. sv. (1964), 2. sv. (1965), 3. sv. (1966).

Pokud byste měla zájem o další zdroje, můžete navštívit Slovanskou knihovnu NK ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=slov_titul_cz.htm) nebo Knihovnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=knihovna).