Správný tvar - obchod s nápoji

Text dotazu

Dobrý den,
lze ve spisovném jazyce použít tvar obchod nápoji nebo už jen obchod s
nápoji, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
odpověď na Váš dotaz je možné nalézt na stránkách Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=620&dotaz=obchod). Píše se zde:
"Obchod (s) něčím
Původní vazba ve starší češtině byla obchod s něčím podle toho, že obchodník se svým zbožím obcházel zákazníky: obcházel/chodil např. se stuhami. Později brusiči namítali, že jde o germanismus, a prosazovali obchod něčím. Námitka byla nesprávná jednak s ohledem na starší češtinu, jak jsme uvedli, jednak proto, že při shodě prostředků ve dvou jazycích nemusí vždy jít o jednosměrný vliv. Za správnou se uznává i bezpředložková vazba: obchod zbožím smíšeným i obchod se smíšeným zbožím, obchod (s) uhlím, obchod (s) elektromateriálem. Podoby bez předložky jsou staromilské, připomínají "staré dobré časy" a ve spojení s elektromateriálem ap. jsou groteskní; zapovídat je však nelze. Nově se šíří také obchod čeho (obchod dřeva, velkoobchod vajec ap.). Tuto vazbu nedoporučujeme: nevyjadřuje nic, co by se nedalo říct ustálenými vazbami."