Správné skloňování při oslovování

Text dotazu

Dobrý den, v několika různých internetových pravidlech čj jsem dohledala, že příjmení končící na -ec jako je Malec, Kadlec, Moravec, Adamec atd., je možné skloňovat Malče ale i Malci, Adamče i Adamci. Jinde jsem se ale zase dočetla, že je možné jen Adamče, Malče atd. Ráda bych se tedy informovala jak to přesně je, jelikož s lidmi v rámci zaměstnání komunikuji prostřednictvím emailu a oslovování je tedy na denním pořádku.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz naleznete v níže uvedeném odkazu. Varianta Adamče i Adamci je správná, připouští se obě varianty, neboť tato informace je zveřejněna v Jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR, který je garantem kvality českého jazyka.

2.2 Jména, která mají před koncovou souhláskou pohybné -e-

(Adamec, Jakubec, Němec, Rožec, Hrubeš, Aleš, Dobeš)

I u jmen zakončených na měkkou nebo obojetnou souhlásku se vyskytuje v některých případech pohybné -e-, a to u jmen českých zakončených na -ec či -eš. U jmen zakončených na -ec se pohybné -e- v nepřímých pádech obvykle vypouští, jen výjimečně se ponechává, zpravidla v závislosti na rodinné tradici. Vypouští se u jmen jako Adamec, Jakubec, Němec, Rožec (2. p. Adamce, Jakubce, Němce, Rožce; 5. p. Adamče i Adamci, Jakubče i Jakubci, Němče i Němci, Rožče i Rožci), dvojí možnost je např. u jmen Kadlec, Švec (2. p. Kadlece, řidč. Kadlce, Švece i Ševce; 5. p. Kadl(e)ci, Ševče i Ševci i Šveci). U jmen zakončených na -eš se pohybné -e- vypouští rovněž podle toho, jaká je rodinná tradice nositele jména (Hrubeš, Aleš, Dobeš – 2. p. Hrubeše i Hrubše, Aleše i Alše, Dobeše i Dobše; 5. p. Hrub(e)ši, Al(e)ši, Dob(e)ši). Ale u většiny jmen zakončených na -eš je -e- pevné, nepohybné, a ponechává se (Beneš, Mareš – 2. p. Beneše, Mareše; 5. p. Beneši, Mareši).

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=320