Spotřeba el. spotřebičů.

Text dotazu

Dobrý den,
se spolubydlící se stále hašteříme kvůli jedné záležitosti. Ona nechává neustále spotřebiče jako je fén, nabíječka na telefon v zásuvkách, i když je nepoužívá. Já tyto spotřebiče ze zásuvek vytahuji, ale naopak v nich nechávám například zapojený notebook, či lampičku. Žiji v té představě, že spotřebiče jako je nabíječka na telefon, či fén spotřebovávají více energie, než ty druhé, a proto chci šetřit a spotřebiče vytahuji ze zásuvek. Mohli byste nás prosím rozsoudit? Které přístroje spotřebovávají více energie ve stavu nečinnosti? Existuje nějaká tabulka?

Děkuju moc za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

jistě je bezpečnější fén či mobilní telefon ze zásuvky vyndat, ale ponechání těchto spotřebičů v zásuvce na spotřebu energie vliv nemá, lépe řečeno ponechání nabíječky mobilního telefonu v zásuvce má odběr zanedbatelný, takřka neměřitelný, totéž platí, pokud v nabíječce ponecháte již nabitý telefon.

Důležitější je si pohlídat notebook a televizní přijímač pod kontrolou, neboť tato zařízení ve stand-by režimu elektřinu odebírají. Dobré tedy je televizi nejen vypnout ovladačem, ale i fyzicky přímo vypínačem na televizi. Dále elektrické spotřebiče, které trvale ponecháváte v zásuvce jako například ledničku, kupovat v kategorii A+ a vyšší, případně, pokud máte tu možnost, vytvořte chladničce optimální podmínky tím, že nebude nalepena přímo na zeď, budete hlídat námrazu (máte-li starou ledničku s mrazákem) a postavíte ji do chladnější místnosti s vyrovnaným klimatem.

Použité zdroje

Vašemu problému se věnují níže citované články. Monografie obsahují toto téma zpravidla v jedné kapitole.

http://www.prozeny.cz/[…]/19159-vypnute-spotrebice-vas-stoji-tisice

http://finance.idnes.cz/[…]/viteze.aspx?c=A080317_110420_fi_blind_hla

http://mobil.idnes.cz/[…]/mob_tech.aspx?c=A120103_111831_mob_tech_mer

Doporučená literatura:

ŠTECH, Karel. Elektroinstalace doma a na chatě. 3., zcela přeprac. vyd. Praha: Grada, 2008. 136 s. Profi & hobby; 128. ISBN 978-80-247-2622-9.

POČINKOVÁ, Marcela a kol. Úsporný dům. 2., aktualiz. vyd. Brno: ERA, 2008. x, 182 s. 21. století. ISBN 978-80-7366-131-1.

Články z databáze ANL:

REISS, Oto. Za co platíme nejvíc: Skrytí elektroničtí žrouti. Regena, 2008, 18(12), s. 24. ISSN 1212-2289.

SOUKUP, Ivan a TOBIÁŠ, Zdeněk. Energetické hodnocení elektrických spotřebičů. Energetika, 1996, 46(6), s. 205-207. ISSN 0375-8842.

BENEŠ, Petr. Energie, elektronika a ekologie - tři e pro naši budoucnost. Sdělovací technika, 2010, 58(1), s. 8-10. ISSN 0036-9942.