sportovní výrazy

Text dotazu

Dobrý deň,
vedeli by ste, prosím, vysvetliť z čoho pochádzajú obrazné pomenovania so športovou tematikou: udržať si čisté konto, vrátiť sa do zápasu, skončiť na štíte? Ďakujem.

Odpověď

Dobrý den,

u většiny používaných slangových výrazů, metafor a sportovních pojmů je v současné době již velmi těžké dohledat jejich původ vzniku. Tyto pojmy a výrazy zlidověly, přičemž jejich autor či souvislosti, které vedly k jejich prvnímu použití, nejsou ve většině případů již známé.

Sportovní hláška "čisté konto" je českým metaforickým vyjádřením anglického výrazu shutout (viz http://en.wikipedia.org/wiki/Shutout )

Taktéž " vrátit se do zápasu" je, jak popisuje Vladimír Just ve "Velkém slovníku floskulí", jistým druhem metafory: "Dostali novou motivaci, ožili - a tak se vrátili do zápasu. Jelikož předtím ale nikde jinde než v zápasu nebyli, mám vážné podezření, že jde o metaforu (...)"

Třetí Vámi uvedené úsloví "skončit na štítě" je jako jediné možné uvést do historických souvislostí. Souvisí se starověkou Spartou a jejich bojovou výzbrojí a zvyky. Více viz kniha "Proč se říká 2": " Jádro jejich vojska tvořili tzv. hoplité, vyzbrojení kopím a mečem, na levé ruce se štítem, který zachycoval a odrážel rány meče, kopí, šípy a kameny. Jejich vyrovnané řady se štíty nesenými ve stejné výši tvořily hradbu, která umožňovala postup vpřed do okamžiku, kdy došlo k boji muže proti muži. Vedle ochranné funkce plnil štít i další funkci - padlého na něm odnášeli z bojiště. Úkolem každého Sparťana bylo vrátit se z boje se štítem, tj. živý, i když třeba zraněný, nebo na štítě, tj. padlý."

Zdroje:

* Diplomové práci Josefa Jandy "Funkce výrazových prostředků textu ve sportovní žurnalistice v deníku Sport při ME 2008 ve fotbale http://is.muni.cz/th/74583/fss_m/Diplomova_prace_-_kompletni_text.txt

* JUST, Vladimír. Velký slovník floskulí. Vyd. 1. Voznice: Leda, 2009. 352 s. ISBN 978-80-7335-185-4.

* KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Proč se říká? 2. 1. vyd. Olomouc: Alda, 1996. 121 s. ISBN 80-85600-30-7.