sportovní časopisy

Text dotazu

Zajímalo by mě, zda existuje nějaký soupis časopisů se sportovní a tělovýchovnou tematikou, které vycházely mezi roky 1945-1955? Pokud ano, jaké to jsou? Našla jsem něco do roku 1948, ale poté jsem trochu narazila a snažila jsem se projít celý katalog a hledat podle názvů . Díky za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

do roku 1945 uvádí přehled periodik, jež vycházely, ucelená bibliografie "Česká retrospektivní bibliografie. Noviny České republiky 1919 - 1945", "Česká retrospektivní bibliografie. Časopisy České republiky 1919 - 1945", "Česká retrospektivní bibliografie. Noviny České republiky od počátku do roku 1918"  a "Česká retrospektivní bibliografie. Časopisy České republiky od počátku do roku 1918".

Po roce 1945 máme k dispozici pouze občasně vydávané bibliografie novin a časopisů. K uvedenému časovému období jsou v Národní knihovně ČR dostupné následující dva soupisy periodik:

* Bibliografický katalog ČSR Česká kniha 1953. Noviny a časopisy v českých krajích 1952. Praha: Národní knihovna v Praze, 1953.

* Noviny a časopisy v českých krajích. 1955 - 1957. Praha: Národní knihovna. 1958.

Ve výše uvedených přehledech jsou uvedena jako vydávaná sportovní periodika následující:

* Bibliografický katalog ČSR Česká kniha 1953. Noviny a časopisy v českých krajích 1952:

A) Tělovýchova a sport.

1) všeobecně

a) vědecké časopisy:  Sokol

b) informační: Ruch v tělesné výchově

c) instrukční: Sokolský pracovník; Tělesná výchova mládeže; Všeobecná průprava

2) časopisy odborné:

a) míčové sporty: Házená - rugby - pozemní hokey; Kopaná; Košíková - odbíjená; Tennis

b) letní sporty: Cyklistika; Lehká atletika; Lodní sporty

c) zimní sporty: Lední hockey - bruslení; lyžařství

d) ostatní sporty: Kuželky; Plavectví; Rohování; Sportovní gymnastika; Turistika - horolezectví; Vzpíraní - zápas - jiu-jitsu

* Noviny a časopisy v českých krajích. 1955 - 1957:

1) Tělesná výchova a sport všeobecně

a) vědecké časopisy: Teorie a praxe tělesné výchovy a sportu; Tělesná výchova mládeže; Tělovýchovný zpravodaj ministerstva školství a kultury

b) Informační: Czechoslovak Sport; Čechoslovackij sport; Der tschechoslowakische Sport; Československý sport; Stadion

c) Instrukční: Tělovýchovný pracovník, Zpravodaj krajského výboru jednotné dobrovolné tělovýchovné organisace Brno; Zpravodaj krajského výboru pro tělovýchovu a sport v Gottwaldově

2) Jednotlivé tělovýchovné a sportovní disciplíny

Automobil; Cyklistika; Czechoslovak Motor Revue; Revista del motor checoslovaca; Revue du moteur tchécoslovaque; Tschechoslovakische Motor-Revue; Československé rybářství; Dostihový program; Dostihový věstník; Horolezec a horská služba; jezdectví - střelba - šerm; křídla vlasti; Kuželky; Lehká atletika; Letecký modelář; Lodní sporty; Lyžařství; Myslivost; Plavectví; Rohování; Sportovní gymnastika, Střelecký sport; Svět motorů; Motoristická současnost; turistika; Za krásami domova; Za volantem; Základní tělesná výchova

3) Sportovní hry

Házená - česká házená; Kopaná; Košíková; Lední hokej - bruslení; Odbíjená; Rugby - pozemní hokej; Stolní tenis, Tenis