Spolupráce pohraničních regionů

Text dotazu

Přeshraniční spolupráce pohraničních regionů Polska s Německem,
Slovenskem, Běloruskem a Ukrajinou v odborných článcích
Dobrý den, prosím o informace, internetové zdroje (odborné) o přeshraniční spolupráci Polska se sousedními státy vyjma ČR.

Odpověď

Dobrý den, na Váš dotaz o přeshraniční spolupráci Polska se sousedními státy vyjma ČR jsme procházeli několik nformačních zdrojů, bohužel ne všechny obsahovaly dokumenty týkající se konkrétně spolupráce hraničních regionů. V přehledu najité literatury Vám tak uvádíme nejenom několik zdrojů, které se týkají přímo hraničních oblastí, ale také dokumenty, které pojednávají o mezinárodní spolupráci Polska s jeho sousedy obecně.

V online katalogu Slovanské knihovny (dostupný na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ , informace o Slovanské knihovně (otevírací doba, čtenářské průkazy, apod.) naleznete na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Slovanska_knihovna&submenu2=83) jsme nalezli následující publikace:

* Granice, Obszary przygraniczne, Euroregiony. Redaktor naukowy Jerzy Runge.
Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2003. 297 s. ISBN 83-2261257-5.

* MAKARO, Julita. Gubin - miasto graniczne : studium socjologiczne. Wrocław : Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2007. 243 s. ISBN 978-83-229-2790-8.

* KERSKI, Basil. Homer na placu Poczdamskim : szkice polsko-niemieckie. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2008. 282 s. ISBN 978-83-227-2808-6.

* Polacy - Niemcy : sąsiedztwo z dystansu. Pod redakcją Anny Wolff-Powęskiej i Dietera Bingera. Poznań : Instytut Zachodni, 2004. 579 s. ISBN 83-87688-50-9.

* Vývin a význam slovensko-poľských vzťahov. Bratislava : LUFEMA, 2003. 316 s. ISBN 80-89058-07-8.

* HOJNY, Paulina. Pogranicze polsko-czesko-niemieckie z perspektywy organizacji pozarządowych. Wrocław : Oficyna Wydawnicza ATUT : Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2006. 94 s. ISBN 83-7432-141-5.

* CIOK, Stanisław. Pogranicze polsko-niemieckie : problemy współpracy transgranicznej. Wrocław : Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2004. 260 s. ISBN 83-229-2518-2.

* Polska-Białoruś : problemy sąsiedztwa. Pod redakcją Henryka Chałupczaka, Elżbiety Michalik. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2005. 284 s. ISBN 83-227-2388-1.

Informace o Slovanské knihovně (otevírací doba, čtenářské průkazy, apod.) naleznete na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Slovanska_knihovna&submenu2=83 .

V online katalogu Národní knihovny (NKC - http://sigma.nkp.cz/F/ ) naleznete např.tyto dokumenty:
* Polska - Ukraina : Współpraca organizacji pozarządowych. Warszawa :
Fundacja im. Stefana Batorego, 2003. 107 s. ISBN 83-89406-12-8

* Polska-Niemcy w zjednoczonej Europie i ich ekonomiczna odpowiedzialność.
Red. nauk. Witold Małachowski. Wyd. 1.. Warszawa : Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, 2006. 251 s. ISBN 978-83-7378-241-9.

* Współpraca transgraniczna a rozwój regionalny. Pod redakcją naukową Krystyny Gomółki. Warszawa : Instytut Ekonomiczny, 2006. 200 s. ISBN 83-922823-8-8.

Dokumenty vyhledány pomocí předmětových hesel: přeshraniční spolupráce - Polsko.

Pokud nejste čtenářem ani jedné z knihoven a máte o publikace zájem, můžete využít meziknihovní výpůjční službu (více o službě se dočtete na adrese http://www.knihovny.cz/co-knihovna-nabizi/sluzby/175-meziknihovni-sluzby ).
Více informací Vám podá a službu zprostředkuje Vaše knihovna.

Odborné články můžete vyhledávat v licencovaných online zdrojích, převážně v licencovaném zdroji EBSCO. Jste-li uživatelem NK ČR, máte v rámci platného čtenářského průkazu přístup k databázím zdarma. Využít pak můžete také vzdálený přístup, tzn.v databázi můžete vyhledávat z domova, informace naleznete na adrese
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104 . Nejste-li čtenářem NK ČR, licencované databáze, tj.i Ebsco jsou poskytovány i v dalších vědeckých a výzkumných institucích, např.na vysokých školách.

Uvádíme Vám několik příkladů nalezených článků. Ne všechny jsou ovšem dostupné v plném texu, u některých je k dispozici pouze abstrakt.

* RICH, Vera. Campus aims to heal Polish-Ukrainian rift. Times Higher Education Supplement; 08/25/2000, Issue 1450, p10, 1/9p.00493929

* YODER, Jennifer A. No Longer on the Periphery: German-Polish Cross-Border Relations in a New Institutional Context. German Politics & Society; Autumn2008, Vol. 26 Issue 3, p1-24, 24p. 10450300.

* FURMANKIEWICZ, Marek. INTERNATIONAL CO-OPERATION OF POLISH MUNICIPALITIES:
DIRECTIONS and EFFECTS.Tijdschrift voor Economische en Sociale Geografie (Journal of Economic & Social Geography); Aug2007, Vol. 98 Issue 3, p349-359, 11p, 1 chart, 1 graph, 1 map.0040747X

Vyhledávat můžete pomocí předmětových hesel: cooperation, cross-border cooperation, geografických hesel: Poland, Slovakia, apod.