společenské chování v divadle/na koncertě

Text dotazu

O které opěradlo se v divadle/na koncertě mohu opírat, o levé či pravé?

Odpověď

Dobrý den,

dotaz jsme konzultovali s odborníkem na společenské chování, který nám potvrdil, že bychom se měli spíš opírat o levé opěradlo, ale mohou zde být výjimky:

„vycházíme z pravidla, že společensky významnější osoby sedí vždy po pravici,…, a proto bychom se měli opírat o levé opěradlo a pravé nechat plně k dispozici významnější osobě. Ovšem v řadě může být několik výjimek, např. aby žena lépe viděla, nesedne si doprava, ale doleva od muže, nebo vedle ženy po pravici sedí další pár, vlevo muž, pak je po pravici vlevo sedící ženy, ale není významnější, žena si pak může vybrat, které opěradlo využije…“

Zdroj: ŠPAČEK, Ladislav. Nová velká kniha etikety. Praha: Mladá fronta, 2008. (a autor sám)