spojení "ukázaná platí"

Text dotazu

Vážení,
prosím o informaci, odkud či z čeho pochází spojení "ukázaná platí", jaký byl jeho původní význam a v jakém smyslu se používá dnes.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
s termínem jsme se setkali pouze v LABOHÝ, Petr. Mariáš od A do Z. Praha: Novinář, 1990., kde se hovoří o ukazování, "ukázání". Jinak jsme v žádném jiném tištěném zdroji sousloví ukázaná platí nenašli. Z chatů na internetu jsme zjistili, že se toto označení používá v různém spojení (v mariáši, u rybářů aj.), viz
Z chatu na internetu:
"ukázaná platí" : Především se nejedná o větu, ale o úsloví (částečně i rčení). Ačkoliv pochází již ze staročeštiny, dnes se ujala jeho obdoba ve smyslu: "Kecy jsou jen kecy, ale ukázaná platí." - usvědčující a pádný důkaz
Význam je, že rozhodující je konečný výsledek, průkazný důkaz, názorná ukázka apod.
Proto se užívá ve slovníku hráčů mariáše (kdy vyloží list na stůl), u rybářů po předložení skutečného úlovku a jako módní tvar jej převzala i firma Hewlet Packard pro své předváděcí středisko svých produktů a demoverzí softwaru.
V tomto duchu se i začalo vyskytovat v různých webových chatech a blozích,...
Odkaz na text v písničce je jen příkladem populistického nadužívání i v obhroublých a nevalných projevech."
Zdroj: www.odpovedi.cz/otazky/anglictina-a-an-the

http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2003122072

"Ukázaná platí – důkazy proti majiteli
Jak ale docílit toho, abychom se my jakožto nájemci svého práva dovolali a sleva nám byla uznána? Nejlepší cestou je zřízení důkazního materiálu (fotografie, svědectví souseda apod.), který bude sloužit i jako podklad pro výpočet ... "
"Tam je to pak o tom, že ukázaná platí a co neodléčíš, to neukecáš..."
Jak a kdy ale spojení ukázaná platí vzniklo, se nám v našich dostupných zdrojích nepodařilo najít. Doporučujeme obrátit se na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.