Splátkový kalendář - splátkový plán

Text dotazu

Rád bych se Vás zeptal, zda je v oblasti poskytování úvěrů nějaký rozdíl mezi pojmem "splátkový kalendář" a "splátkový plán"(nebo "plán splátek") (a příp. jaký) nebo zda je možné tyto pojmy považovat za synonyma.

Odpověď

Častěji se používá spíše termín splátkový kalendář, i když se domnívám, že

drobné rozdíly mezi termíny existují. Termín splátkový kalendář bývá

používán v případě, kdy vznikne prodlení ve splácení a dlužník se musí

domluvit na jiném způsobu splácení dluhu oproti původnímu plánu neboli

vytvoří se splátkový kalendář podle konkrétních možností dlužníka.

Termín splátkový plán by měl být použit v případě, kdy si vezmete úvěr,

uzavřete např. s bankou smlouvu a ta stanoví pravidelné měsíční splátky po

určitou dobu (např. 1000,-Kč po dobu 5ti let)

Další informace najdete v níže uvedených internetových odkazech.

Splátkový kalendář

Časový plán postupného splácení úvěru či jiného peněžitého dluhu s uvedením

přesné výše a data splatnosti jednotlivých splátek.

Podmínkou pro poskytnutí půjčky je také přijetí splátkového plánu, který

určuje způsob stanovení jednotlivých splátek, časové rozložení splátek a

způsob placení úroků. Jde zejména o splátkový plán se stejnou výší splátky

úvěru (stejný úmor) a splátkový plán se stejnou výší platby (stejná

anuita). Finanční úvěry mají různé konkrétní podoby, z nichž běžné jsou

termínované půjčky a jsou i půjčky poskytnuté formou hypotéčních

zástavních listů.