spisovná slovenština

Text dotazu

Ve spisovné slovenštině existuje kromě normálního "e" také v některých případech přehlasované "ä" (na př. mäso a pod.). Jaký je původ a důvod tohoto přehlasování?

Odpověď

Dobrý den,

přehlasované /“ä“/ ve slovenštině má svůj původ v praslovanské nosové samohlásce /“ǫ“

ǫ“/. V první polovině 10. století v jazyce použivaném na území dnešního Slovenska zanikly nosové samohlásky. Samohláska /“ǫ“/ se nejdřív transformovala do jiné nosovky - /“ą“/, posléze do /“ä“/. Původní výslovnost této hlásky nebyla totožná s hláskou /“e“/ - byla to samohláska přední a nízká (nikoli přední a středová jako je tomu u /“e“/). Dnes je taková výslovnost /“ä/ považovaná za hyperkorektní. Za spisovné se považuje obědvě varianty výslovnosti.