Spisovatelé žijící na Praze 6

Text dotazu

Dobrý den,
můžete zjistit, kteří spisovatelé a básníci žijí nebo žili na Prahe 6?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

na území současné Prahy 6 žije a v minulosti žilo poměrně velké množství spisovatelů. S Břevnovem jsou spojeni např. Kristián, autor latinské legendy "Život a utrpení sv. Václava a jeho babičky sv. Ludmily" pocházející z konce 10. století (pravděpodobně byl mnichem břevnovského kláštera), spisovatel Bohumil Říha, jehož pražským domovem se stala břevnovská Bělohorská ulice, spisovatel a překladatel Jan Vladislav nebo literární vědec, scénárista, dramatik, prozaik pro děti Zdeněk Mahler. V  břevnovském benediktinském klášteře prožil část života také katolický kněz, opat, básník, redaktor katolických časopisů a autor memoárů Anastáz Opasek. Od roku 1935 až do své smrti bydlel v Hošťálkově 131 básník Karel Toman, U Ladronky 23 od roku 1938 pak nositel Nobelovy ceny básník Jaroslav Seifert. V této čtvrti žil i básník, prozaik, dramatik, esejista a teolog Jaroslav Durych (Liborova 9).

Řada literátů si také oblíbila Střešovice. Ke konci života bydlel v ulici U laboratoře 22 novinář, reportér, prozaik Egon Erwin Kisch, s vilovou čtvrtí Ořechovka je spojený spisovatel Jiří Stránský, v Cukrovarnické 41 měl byt od roku 1929 básník Josef Svatopluk Machar a v téže ulici žila také spisovatelka Iva Hercíková. Se Střešovicemi jsou spojeni i Hana Bořkovcová, autorka knih pro děti a mládež, básník, překladatel Jiří Taufer (Lomená 55) nebo básník Svatopluk Kadlec (ulice U páté baterie).

V Bubenči nalezli svůj domov mimo jiné také novinář a spisovatel Josef Fleissig a novinář, básník a překladatel Miroslav Macháček (oba v Albánské 2), generál justice a spisovatel Jaroslav Kunz (Československé armády 7), spisovatel Ladislav Fuks (Národní obrany 15), v Terronské 64 bydleli kritik, překladatel a spisovatel Sergej Machonin a básník Josef Šimon. Domovem ruského spisovatele Ivana Bunina, nositele Nobelovy ceny za literaturu byl při jeho návštěvě Prahy tzv. Profesorský dům (Rooseveltova 597).

V Dejvicích vyrůstal spisovatel Petr Šabach, v Belcrediho 360 (nyní Milady
Horákové) žil ruský emigrant, spisovatel Jevgenij Čirikov a ve vilové čtvrti Baba scénárista, publicista, beletrista Radek John. Na Červeném vrchu prožil své dětství scénarista a prozaik Petr Jarchovský. Do zahradní vily v Liboci (Libocká 16) se v roce 1878 spolu s matkou přestěhoval básník Julius Zeyer.
Po matčině smrti Zeyer libockou vilu prodal, dům koupila spisovatelka Anna Lauermannová-Mikschová, známá pod pseudonymem Felix Téver, která zde i zemřela.

Základní informace o jednotlivých zmíněných spisovatelích naleznete v Databázi národních autorit (http://aleph.nkp.cz/cze/aut), autoři, kteří působili po roce 1945, také mohou být již uvedení ve Slovníku české literatury po roce 1945 (http://www.slovnikceskeliteratury.cz/).

použité zdroje:
* KOVÁŘÍK, Vladimír. Literární toulky Prahou. Praha : Albatros, 1980. s.
* Osudy našich sousedů. Praha : Městská část Praha 6 ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum, Českým rozhlasem Rádio Česko a Ústavem pro studium totalitních režimů, 2008. 92 s. ISBN 978-80-254-4658-4 ; 978-80-254-1550-4.
* Kniha o Bubeči. Praha : Městská část Praha 6, 2004. s. 101, 198-206. ISBN 80-239-3888-6.
* Kniha o Praze 6. 3. upravené a rozšířené vyd. Praha : Milpo, 2004. s.
191-201. ISBN 80-86098-35-4.
* Kniha o Břevnově. [Praha : Městská část Praha 6, 2006?]. s. 218-245. ISBN 80-239-6982-X.
* http://www.praha6.cz/lide_od_nas.html