Šperl - původ příjmení

Text dotazu

Bylo by možné poslat mi něco o původu příjmení Šperl, nebo odkaz na nějaké stránky kde by to bylo možné zjistit. Předem děkuji

Odpověď

Příjmení Šperl  z německého A Sperling = vrabec; Šperling, Šperlink, Šperlík, Šperlín, Šperňák
Citováno z publikace: Naše příjmení / Dobrava Moldanová. -- Vyd. 2., upr. -- Praha : Agentura Pankrác, 2004. -- 229 s. ; 24 cm. -- Obsahujebibliografii. -- ISBN 80-86781-03-8 (váz.).

Příjmení Šperl z názvů volně žijících ptáků (špačkové a pěnkavovití) - Šperl, Sperl, Sperlich, Šperlík, Sperling.
Citováno z publikace: Německá příjmení u Čechů / Josef Beneš. -- Vyd. 1. -- Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. -- 2 sv. ; 30 cm. -- (Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica ; 34-IX.). -- Zkratky. -- Rejstříky vypracovala Marie Nováková. -- Obsahuje: sv. 1. 359 s. -- sv. 2: Rejstříky. 242 s. -- ISBN 80-7044-212-3 (brož.).

Též Sperling, Sperlich, Sperlinc - přeneseně označuje malé, hbité lidi (volný překlad).
Citováno z publikace: Familiennamenbuch / Horst Neumann. -- 1. Aufl. -- Leipzig : VEB Bibliographisches Institut, 1987. -- 328 s.

S nulovým výsledkem jsme prověřili tyto monografie (bibl. záznamy jsou z převzaty z České národní bibliografie [CD-ROM] - neřazeno):

Naše a cizí příjmení v současné češtině / Miloslava Knappová. -- Liberec : Tax Az Kort, 2002. -- 256 s. ; 22 cm. -- Obsahuje bibliografii. -- ISBN 80-238-8173-6 (váz.)

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení / Vladimír Mates. -- Vyd. 2.. -- Praha : Epocha, 2002. -- 319 s. ISBN 80-86328-10-4

O českých příjmeních / Josef Beneš. -- 1. vyd. -- Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. -- 355, [1] s. ; 8°. -- (Studie a prameny ; Sv. 14) (Práce ČSAV).

O českých příjmeních : Rejstříky / Josef Beneš ; sestavila Věra Doležalová. -- Praha : Academia, 1970 (ST 05). -- 203, [1] s. ; 8°. -- Zvl. příloha Zpravodaje Místopisné komise ČSAV.

Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka / Vladimír Mates. -- Vyd. 1. -- Praha : Epocha, 2003. -- 381 s. ; 22 cm. -- Obsahuje rejstřík. -- ISBN 80-86328-30-9 (váz.)

Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem / Vladimír Mates. 1. vyd. -- Praha : Epocha, 2004. -- 298 s. ; 22 cm. -- Obsahuje bibliografické odkazy a rejstřík. -- ISBN 80-86328-58-9 (váz.)

Pro případ, že jste čtenářem Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje v Plzni, všechny výše uvedené monografie lze najít a posléze objednat z našeho katalogu, který je dotupný na http://aleph.svkpl.cz.