šperky a zdobení těla, Austrálie

Text dotazu

Dobrý den, mám nedostatek materiálů k tématu "šperky a zdobení těla Austrálie", v jakých knihách, časopisech a ikonografických pramenech bych měla hledat? Přivítám pouze prameny v českém jazyce. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Odpověď

Dobrý den, knihu, která by se zabývala výhradně šperky a zdobením těla v Austrálii, jsme nenalezli. Níže Vám však uvádíme několik titulů, ve kterých by mohly být požadované informace. Jedná se především o knihy pojednávající o obyvatelstvu a jeho histrorii, zvycích, kultuře, etnografii a antropologii obecně. Na závěr Vám uvádíme i příklady knih o Austrálii obecně, v nichž byste mohla také najít užitečné informace:

* NOVOTNÝ, Stanislav; KUŽEL, Stanislav. Původní obyvatelé Austrálie : pracovní listy k programům v Náprstkově muzeu. Praha : S. Kužel, 2000. [44] s. ISBN 80-238-5395-3.

* Šperky a ozdoby z mimoevropského světa : katalog výstavy, Praha 1990-1991. [zpracovala Libuše Boháčková... et al. ; úvod Jana Součková ; fotografie Pavel Šust, Hana Knížková ; kresby Jane Clayová]. Praha : Národní muzeum, 1990. 54 s. ISBN 80-7036-007-0.

* MORAN, Michael. Korálové moře : cesty po starých říších jihozápadního Pacifiku. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : BB/art, 2006. 391 s. ISBN 80-7341-627-1.

* TINDALE, Norman B. Aboriginal Tribes of Australia : Their Terrain, Environment Controls, Distribution, Limits, and Proper Names. Berkeley : Univ. of California Pr., 1974. 12, 404 s. ISBN 0-520-02005-7.

* BLAINEY, Geoffrey. Dějiny Austrálie. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1999. 251 s. ISBN 80-7106-334-7.

* Austrálie : (do) duše kontinentu. [Vlastimil Tichý].  Vyd. 1.. Říčany : Vlastimil Tichý, 2004. 250 s. ISBN 80-239-3728-6.

* Austrálie a Nový Zéland. [z anglického vydání přeložil Michal Strenk]. Vyd. 1.. Praha : Reader's Digest Výběr, 2002. 160 s. ISBN 80-86196-55-0.

* Duch Austrálie : po australských stezkách. Texty a fotografie Stéphane Korb. Zlín : Tigris, c2000. 185 s. ISBN 80-86062-03-1.

Dostupnost titulů v NK ČR spolu s jejich objednáním zjistíte v online katalogu NKC, dostupnost ve fondu ostatních knihoven v Souborném katalogu SKC, http://sigma.nkp.cz/F .

Kontaktovat můžete také Náprstkovo muzeum, kde je oddělení Austrálie a Oceánie, viz. http://www.aconet.cz/npm/dept/dep3_etno/index.html .