Spát pod širákem

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal na původ slovního spojení "spát pod širákem"?
Tedy co znamená onen širák?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

"spát pod širákem" znamená spát, přespat venku, v přírodě bez jakéhokoli přístřeší.

"Širák" pochází z adjektiva širý (zastarale šírý), zaujímající velkou plochu, rozlehlý, prostranný, do daleka volně se rozprostírající, volný, otevřený,
např. kraj široko daleko se prostírající (J.Vrchlický), širý svět, širé jezero (K.H.Mácha).
Literárně bylo též používáno substantivum stř. rodu "širo" ve smyslu širý kraj, např. po šíru daleko = daleko široko (A.Jirásek).

zdroj : Slovník české frazeologie a idiomatiky, Praha : Academia 1994,
             Fr. Trávníček : Slovník jazyka českého, Praha : Slovanské nakladatelství, 1950
            Příruční slovník jazyka českého, Praha : SNU, 1948-1951