Španělsko

Text dotazu

Jakou rozlohu mělo Španělsko s koloniemi v 16. a 17. st?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Bohužel přesnou velikost Španělska se nám nepodařilo dohledat. Pěkné mapy území, které podléhalo španělské koruně naleznete v publikaci od Vincent Mary. Z publikace Španělsko od Jiřího Chalupy citujeme: " Karel po svých rodičích a prarodičích zdědil vskutku nezměrné impérium. Kastilsko-aragonské králoství s rozsáhlými državami v Itálii, poenciálně celý americký kontinent - jen během prvních dvaceti let Karlova kralování opanovali španělští conquistadoři zhruba 2 mil km2 amerického území  - a bohaté prosperující Nizozemí (termín označující v té době celý Benelux. Karel se záhy ozdobil i císařskou korunou a získal kontrolu nad svatou říší římskou, tj. střední Evropou. Pokud k tomu připočteme Filipíny, populární floskule o "říši, nad kterou slunce nezapadá" se nejeví jako přehnaná."

Jako doplňující bychom Vám doporučili Dějiny Španělska, kde jsme sice rozlohu nenašli, ale za to velice zajímavé demografické údaje a údaje o měnové politice Španělska.

Doporučená literatura:

Ubieto Arteta, Antonio et al. Dějiny Španělska. [1. vyd.]. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. 911 s. Dějiny států. ISBN 80-7106-117-4.

Chalupa, Jiří. Španělsko. 1. vyd. Praha: Libri, 2005. 217 s. Stručná historie států; sv. 26. ISBN 80-7277-281-3.

Vincent, Mary a Stradling, Robert A. Svět Španělska a Portugalska. Vyd. 1. Praha: Euromedia Group, 1997. 240 s. Kulturní atlasy. ISBN 80-7176-574-0.