spádová oblast, spádové území

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit definici pojmu "spádové území" nebo "spádová oblast" v souvislosti se zeměpisem. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, termíny spádové území, spádová oblast se používají ve státní správě, často např. pro zdravotnická zařízení (která mají zajišťovat zdravotní službu pro danou oblast, ve školství - spádové školy, ap.). Jde zhruba řečeno o zařízení, která mají povinnost v dané oblasti zajišťovat určité služby.
termín spádová oblast se používá také v souvislosti s obcemi s rozšířenou působností (oblast jejich působení), ale ne patrně jako oficiální termín.
Sr. http://cs.wikipedia.org/wiki/Obec_s_roz%C5%A1%C3%AD%C5%99enou_p%C5%AFsobnost%C3%AD.
Některé informace najdete na webu ministerstva vnitra (využijte hledání).
V souvislosti se zdravotnictvím (zde se termín spádová oblast používá v
zákonech) se můžete obrátit prostřednictvím této služby na Národní lékařskou knihovnu (www.nlk.cz).
Znění zákonů s možností hledání najdete zde:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/699/place.