Soužití vietnamské menšiny s českými občany

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o pomoc ohledně
zdrojů informací k seminární práci na téma - Soužití vietnamské menšiny s
českými občany. Děkuji za odpověď a za pomoc!

Odpověď

Dobrý den,

pro vyhledání vhodné literatury můžete využít např. následující zdroje:

* Elektronický katalog NK ČR - bázi NKC (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) - báze NKC obsahuje mimo jiné i záznamy českých knih od roku 1900, zahraničních knih od roku 1995, údaje o starších českých a zahraničních knihách jsou průběžně doplňovány

* všeobecná článková bibliografie ANL (http://aleph.nkp.cz/cze/anl) -  v letech 1991-2010 vznikala tato databáze na základě kooperace českých knihoven, které svými záznamy do báze ANL přispívaly, od roku 2011 obsahuje báze ANL záznamy pouze části knihoven

Z báze NKC jsme vybrali např. tyto dokumenty, další naleznete v bázi NKC, v základním vyhledávání můžete z rolovacího menu vybrat vyhledávání v poli Předmět (klíčová slova) a do následujícího pole zadat dotaz vietnam? OR národnost? menšin?. Dotaz je možné dále zpřesnit tak, aby byly vyhledány pouze knihy (v rolovacím menu Druh dokumentu zvolte Knihy) v češtině (zaškrtněte možnost "Pouze dokumenty v češtině):

* Na křižovatce kultur, aneb, Romové, Vietnamci a Číňané mezi námi. [Praha]: NIDM - Národní institut dětí a mládeže, 2010. 21 s. ISBN 978-80-86784-91-5.

* MARTÍNKOVÁ, Šárka. Vietnamská komunita v Praze. Praha : Muzeum hlavního města Prahy, 2010. 46 s. ISBN ISBN 978-80-85394-72-6.

* Menšinová problematika v ČR: komunitní život a reprezentace kolektivních zájmů : (Slováci, Ukrajinci, Vietnamci a Romové) / Yana Leontiyeva (ed.) ... Praha : Sociologický ústav AV ČR, 2006. 95 s. ISBN 80-7330-098-2. Plný text je volně dostupný na http://studie.soc.cas.cz/upl/texty/files/247_SS_06_10.pdf.

* BAREŠOVÁ, Ivona (ed.).  Současná problematika východoasijských menšin v České republice. Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2010. 126 s. ISBN 978-80-244-2645-7.

Obdobně můžete zadat dotaz v bázi ANL, z té jsme vybrali např. následující články. Vzhledem k množství článků, které v ANL na toto téma naleznete, by bylo vhodné doplnit i další klíčová slova s ohledem na oblast, která Vás zajímá (např. kriminalita, integrace, státní občanství

* FENDRYCH, Martin. Hoang Son Lam ubit : Vietnamcům, těm v Česku fakt není hej. Týden. 2009, roč. 16, [č.] 4 (20090126), s. 60. ISSN 1210-9940.

* KAŠPAROVÁ, Vendula, HUČÍN, Jan. Asistenti pedagogů pro žáky sociálně znevýhodněné a pro žáky - cizince. Školství. 2010, roč. 18, č. 22 (2010), s. 10. ISSN 1210-8316.

* KOMERS, Petr; SLEZÁKOVÁ, Jitka. Čeští Vietnamci mezi dvěma jazyky. Vesmír. 2010, roč. 89, č. 4 (2010), s. 250-252. ISSN 0042-4544.

Dalším zdrojem informací pro Vás mohou být např. Zprávy Rady vlády pro národnostní menšiny - http://www.vlada.cz/scripts/detail.php?pgid=125. Doporučili bychom Vám prozkoumat i zdroje a články publikované Sociologickým ústavem AV ČR (http://www.soc.cas.cz, http://archiv.soc.cas.cz/).