souvař

Text dotazu

Máme pole na "Souvaře".Kde ho máme.Další na Pískách.To bych věděl.

Odpověď

Dobrý den,

slovo souvar, souvař, souvaře jsme v našich dostupných zdrojích nenašli. Nabízí se otázka, zda jste neměl na mysli slovo souvrať, které taky není v dnešním slovníku zcela běžné, proto posíláme vysvětlení, viz níže. Vysvětlení uvádí i František Trávníček ve svém slovníku a sice takto:

sou-vrať, -ti , -tě i souvratí = konec pole, kde se oráč obrací, úvrať;

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

súvrat, -i f.

souvrať, okrajová část pole, kde se při orání otáčí pluh n. rádlo

Autor: KV

Poslední změna: 26. 02. 2014     Zdroj: Elektronický slovník staré češtiny

Připomínky   zpět na první heslo

úvrat, -i f.

souvrať, ouvrať (dial.)

Sr. súvrat

Autor: MH

Poslední změna: 26. 02. 2014     Zdroj: Elektronický slovník staré češtiny

Připomínky   zpět na první heslo

závitina, -y f.

k zaviti

okraj pole, kde se obrací pluh, souvrať (?)

Jen u Klareta za lat. frageramen v kapitole De seminis v kontextu brázda, smýcenina, závitina, záhon, role, úhor

Autor: MP

Poslední změna: 26. 02. 2014     Zdroj: Elektronický slovník staré češtiny

Zdroj: http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx

Mohl byste, prosím, upřesnit, kde jste se se slovem souvar setkal? Pokud to slovo opravdu existuje v nějakém textu, mohlo by se asi jednat o nějakou nářeční podobu; odpověď na vaši otázku ale v tom případě doporučujeme konzultovat s pracovníky Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/, příp. Ústavu pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/cs/