souručivý

Text dotazu

Dobrý den,
v knize Amedea Molnára - Na rozhraní věků jsem narazila na slovo souručivému a nikde nemohu najít jeho význam. Z této knihy čerpán do své bakalářské práce, prosím jestli mi můžete pomoct a víte význam tohoto slova. Má dopomáhat k souručivému poznání pravdy, str. 45, dole. Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že souručivý by mohlo mít podobný význam jako  souručenství  = společné ručení, sdružení;

ručiti - souvisí s ruka, dát na to ruku;  sou-  = předpona, ve jmenných složeních, v slovesných řídce = spolu, zároveň (s jinými)

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Pokud by vás zajímalo odbornější vysvětlení, obraťte se na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.