soupisy rychtářů

Text dotazu

Dobrý den,
chci se zeptat, zda existují nějaké soupisy rychtářů v jednotlivých obcí, jedná se mi konkrétně o ves Korouhev u Poličky cca v rozmezí roků 1650 - 1850 se jménem Bezděkovi.
Děkuji předem za jakoukoliv odpověď.
S pozdravem

Odpověď

Dobrý den,

v případě některých vesnic a měst jsou již seznamy rychtářů zpracovány a vydány tiskem. U obce Korouhev jsme na podobný soupis bohužel nenarazili.

V publikacích věnovaných Korouhvi jsou zmiňovány tři rody rychtářů. Od roku 1678 (v knize Čechy od Karla Adámka je uvedeno "do roku 1678", nicméně pravděpodobně jde o tiskovou chybu vzhledem k tomu, že ostatní prameny uvádějí formulaci "od roku 1678") na rychtě (č.p. 1) hospodařil rod Drašarů. Po jejich vymření se sňatky s pozůstalými dcerami dostali na rychtu Skalští a Michlové. Rodu usedlému na rychtě se však podle starého zvyku a také podle stavení i nadále říkalo Drašaři. Je možné, že minimálně v určité době byly v Korouhvi souběžně dvě rychty. Do roku 1848 náleželo totiž Poličce 27 domovních čísel z Korouhve a mlýn. Zbytek vsi patřil k panství Bystrckému. Ze dvou rychtářů byl jeden na Bystrcku a druhý na Poličsku. Josef Václav Justin Michl ve své knize (1848) zmiňuje, že se v Korouhvi mimo jiné nachází erbovní rychta č. 1 a 2, jejíž majitel z č. 1 Jan Michal "posud obilní osyp (žito a oves) od dotčených osmi poddaných Poličských ročně vybírá".

Kromě Drašarů, Skalských a Michlů jsme narazili ještě na Prokopa Křížů, který je v roce 1651 uveden v Soupisu poddaných podle víry jako rychtář vsi Korouhev na panství Polička. Jméno Bezděk se v souvislosti s rychtou v Korouhvi neobjevuje, ale vzhledem k tomu, že publikované informace jsou velmi kusé, nemůžeme to vyloučit.

Zdá se, že Michlové byli rychtáři v Korouhvi opakovaně a po řadu let. Z jejich početného rodu pocházel Antonín Petr Michl (https://www.wikitree.com/wiki/Michl-1) a jeho syn Josef Václav Justin Michl (1810-1861). Josef Václav Justin Michl se později stal hrdinou románu Drašar Terézy Novákové. Dalším známých příslušníkem rodu Michlů byl lékař  prof. MUDr. František Michl (1850-1900), který byl vnukem předposledního rychtáře. Podle matričního záznamu o narození Františka Michla se zdá, že se jeho dědeček jmenoval Ignác (https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:33SQ-G59S-LK8?i=172&cc=1804263).  O rychtě v Korouhvi se zmiňuje Teréza Nováková v knize Na Librově gruntě.

Výčet rychtářů, kostelníků a rektore scholae byl pravděpodobně uveden na kruchtě v kostele sv. Petra a Pavla v Krouhvi. Bohužel podle informací v Soupisu památek od Z. Wirtha byl nápis z kruchty již odstraněn.

Obáváme se, že pro získání dalších informací se již budete muset obrátit na archivy. Ve fondu Státního oblastního archivu Zámrsk se nachází mimo jiné fond Velkostatku Bystré u Poličky, jehož součástí jsou i pozemkové knihy pro vsi z tohoto panství. Podle staršího Průvodce po archivních fondech by v Zámrsku měl být i fond městského velkostatku Polička. V aktuálním přehledu fondů SOA Zámrsk (http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/files/2013/03/SEZNAM_FONDŮ_SOAZ_2017-02-27.pdf) jsme ho nenalezli, ale bližší informace Vám zajisté podají přímo archiváři v Zámrsku (http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/). Ve fondech velkostatků se mohou zpravidla nacházet např. pozemkové knihy (tzv. gruntovní knihy či gruntovnice s přehledem majitelů jednotlivých domů ve vsi),  robotní knihy (včetně informace o výjimkách a úlevách, např. pro rychtáře), registra dětí (každoroční soupisy, ve kterých byly sepsány všechny rodiny poddaných podle obcí), knihy různých povolení atd.

Napovědět by Vám možná mohly i matriky. I ty jsou uložené v SOA Zámrsk, nicméně již byly digitalizovány a jsou tedy volně přístupné. Odkazy na konkrétní matriky najdete v seznam SOA Zámrsk - http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/files/2017/06/8700_Sbírka-matrik-Východočeského-kraje-1587-1949_NAD_190-stav-2017-06-01.pdf.

Další fondy, které by Vás mohly zajímat, jsou uložené ve Státním okresním archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli (http://vychodoceskearchivy.cz/svitavy/).  Zde se nachází např. kroniky z farního úřadu v Bystré a případně také ze Svojanova.

  • Pamětnice farního úřadu v Bystrém  (SOkA Svitavy, Mezifondový soubor kronik,  kroniky farního úřadu Bystré, signatura KR-159)
  • Liber memorabilium z fary ve Svojanově (SOkA Svitavy, Mezifondový soubor kronik,  kroniky farního úřadu Svojanov, signatury KR-176 a KR-245) Bohužel se nezdá, že by se zachovala přímo kronika Korouhve, ale v SOkA Svitavy je uložen také fond Farního úřadu v Korouhvi (http://badatelna.eu/fond/100269).

Více informací, ve kterých dalších fondech byste mohla informace o rychtářích ještě hledat, by Vám zajisté poradili kolegové z archivu v Zámrsku a Svitavách. Můžete se zkusit zeptat i v Městském muzeu a galerii v Poličce (http://www.cbmpolicka.cz/cz/). I zde by Vás mohli nasměrovat k dalším pramenům.

Použité zdroje

* ADÁMEK, Karel Václav et al. Čechy. Díl XIII, Východní Čechy. V Praze: J. Otto, 1905. s. 165.
* BROŽ, Eduard, ed. Korouhev jindy a nyní. V Litomyšli: nákladem vlastním, 1935. s. 12, 13.
* CUPAL, Jan Alois. Poličsko. Díl I, Místopis. V Poličce: Jindřich Popelka, 1908. s. 125.
* FRAJDL, Jiří, ed. a BOUZA, Erik, ed. Průvodce po archivních fondech. 1. vyd. Praha: Archivní správa ministerstva vnitra ČSR, 1965. 546, [1] s. Průvodce po st. archivech; Sv. 18-19.
* JUNEK, David, ed. a JUNKOVÁ, Blažena, ed. Bibliografie Poličska ve fondech knihovny Městského muzea a galerie Polička. Polička: Městské muzeum a galerie Polička, 2004. 130 s. Monografie; sv. 11. ISBN 80-86533-00-X.
* JUNEK, David, ed. a JUNKOVÁ, Blažena, ed. Bibliografie města Poličky a Poličska - dodatky: (z fondů knihovny Městského muzea a galerie Polička). 1. vyd. Polička: Městské muzeum a galerie, 2007. 73 s. Monografie; sv. 12. ISBN 978-80-86533-05-6.
* KONEČNÝ, Stanislav. Poličsko: turisticko-vlastivědný průvodce obcemi a jejich okolím. Vyd. 1. Tišnov: Sursum, 2005. s. 73. ISBN 80-7323-106-9.
* MATUŠÍKOVÁ, Lenka a PAZDEROVÁ, Alena. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Chrudimsko. 3. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2001. s. 907. ISBN 80-85475-74-X.
* MICHL, Josef Václav Justin. Polička, králowské wěnné město w Čechách. Swazek I. W Praze: A.C. Kronberger [distributor], 1848. s. 30.
* Obec Korouhev. Korouhev: Obec Korouhev, C2000. s. 9. ISBN 80-239-4694-3.
* RŮŽIČKA, Jindřich. Román a skutečnost o Drašarovi a poličských buditelích. 1. vyd. Hradec Králové: Východočes. nakl., 1966. s. 17.
* WIRTH, Zdeněk. Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století. XXII, Politický okres Poličský. V Praze: Nákladem Archaeologické kommisse při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1906. s. 45-49.
* http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=16&t=29688