Soupisu poddaných podle víry- Hradecko

Text dotazu

Hezký den
Prosil bych zda by jste se mě nepodívali do Soupisu poddaných podle víry - Hradecko (asi?) na jméno Špetla,Špetle,Špetler, mělo by se jednat o obce okolí Náchoda,České Skalice,Světlá.
Předem děkuji za Vaši ochotu,moc by mi to pomohlo objastnit nějaké nepřesnosti v hledání po mích předcích

Odpověď

Dobrý den,

rejstřík k Berní rule z roku 1654 uvádí pouze jednu osobu s příjmením Špetle (Špetla, Špetler) žijící v uvedených letech v oblasti kolem Náchoda, České Skalice a Světlé.

V České Skalici žil soused Jiřík Špetle, který dle poznámky v soupisu poddaných "ušel z gruntu". V roce 1651 je uveden jako padesátiletý (údaje o věku je ovšem třeba  brát s rezervou). Soupis dále uvádí jeho ženu Dorotu (20 let). Dorota je v soupisu uvedena jako  nekatolička (pravděpodobně protestantka).

Dle Berní ruly z roku 1654 obdělávali celkem 20 rolí (strychů) půdy. Na zimu osívali 7, na jaře 6 strychů půdy. Kromě půdy vlastnili též 4 potahy, 6 krav a 2 jalovice.

Z poznámky uvedené v rule je též možné vyčíst, že patřili mezi ty, kteří později vyhořeli a byli v roce 1748 defalcírováni (defalcírovaný vyhořelý grunt = dočasně osvobozený od daňové povinnosti).

Nelze zcela vyloučit, že v dané oblasti žily v uvedeném období i jiné osoby s příjmením Špetle (Špetla, Špetler). V tomto případě by se jednalo o nemajetné osoby (nejsou uvedeny v Berní rule z roku 1654). Zápis o nich by mohl být uveden v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651. Pro tento dokument ovšem neexistuje jmenný rejstřík. Dohledání určité osoby jen podle příjmení je proto obtížné.  V případě Vašeho zájmu o podrobnější studium tohoto dokumentu Vám doporučujeme jeho zapůjčení. Soupis poddaných podle víry z roku 1651 je v tištěné podobě dostupný v mnoha českých knihovnách (viz Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc či Jednotná informační brána: www.jib.cz)

Zdroje:

* PEŠÁK, Václav, ed. Berní rula. 13, Kraj Hradecký. II. díl. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. 521 s., [1] l. obr. příl.

* MATUŠÍKOVÁ, Lenka, ed., KUKÁNOVÁ, Zlatuše, ed. a ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Hradecko-Bydžovsko 3. Vyd. 1. V Praze: Státní ústřední archiv v Praze, 2000. ISBN 80-85475-63-4.

* ČERVENÝ, Václav, ed. a ČERVENÁ, Jarmila, ed. Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. 1. vyd. Praha: Libri, 2003. 2 sv. ISBN 80-7277-058-6.

* http://www.zdirec.cz/upload/pavlicek/h-berni-rula-1652-1655-tereziansky-katastr-1713-1785.pdf