Soupis poddaných podle víry, Berní rula

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o informaci o výše uvedených knihách. Jakým způsoben jsou členěny? Hledám předky v oblasti náchodska, dobrušska a Březové nad Svitavou a nemám tušení, ve kterm kraji je hledat. Jsou tyto knihy veřejně přístupné a kde? Hledala jsem v knihovnách v okolí Nymburku, ale bez úspěchu. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Bohužel se vůbec nezmiňujete, v jaké fázi je Vaše pátrání, proto Vám odpovíme poněkud obecněji. S hledáním předků se začíná v rodině. Pokuste se nalézt osobní doklady rodičů a prarodičů ( rodné - křestní listy, oddací listy, úmrtní listy apod.), zde jsou uvedeny základní informace o našich nejbližších předcích. Promluvte si s rodiči, dědou, babičkou, pradědečkem či prababičkou a zkuste od nich vyzvědět co nejvíce informací o blízkých příbuzných, na které si pamatují. Získáte tak základ svého rodokmenu. V rodinném albu možná dohledáte i fotografie těchto příbuzných.

Další postup je již složitější. Jelikož o předcích našich předků, o kterých jsme získali informace v rodině, již nemáme doma žádné záznamy, musíme hledat další informace mimo domov. K dohledání osobních dat ( datum narození, oddavek nebo úmrtí ) slouží obecní, městské matriky a oblastní archivy.

Dříve než se ovšem na matriku či do archivu vydáte, doporučujeme Vám prostudovat některou z knih o občanské genealogii (věda o rodové posloupnosti). Například:

ŘÍČAŘ, Kristoslav. Občanská genealogie : základy rodopisné práce. 1. vyd. Praha : IŽ, 2000. ISBN 80-240-1080-1

ŘÍČAŘ, Kristoslav. Úvod do genealogie : kdo jsou moji předkové a odkud přišli?. 1.vyd. Praha : Horizont, 1995. ISBN 80-7012-082-7 PETERKA, Josef. Cesta k rodinným kořenům, aneb, Praktická příručka občanské genealogie. 1. vyd. Praha : Libri, 2006. ISBN 80-7277-307-0

Píšete, že Vaši příbuzní jsou z Náchodska, proto pokud budete hledat ve zdigitalizovaných matrikách, podívejte se na matriky Státního oblastního archívu Zámrsk, kde údaje o svých předcích naleznete: http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/matriky/ . Informace, jak hledat v tomto informačním prostředí, naleznete přímo v tomto odkazu.

Jestliže se Vám podaří vystopovat Vaše předky až do 17. století: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bern%C3%AD_rula, můžete si v knihovně objednat následující publikace a v nich dohledat potřebné informace (Vaši předci žili na území tehdejšího Hradecka (viz: https://familysearch.org/learn/wiki/en/images/f/fd/Bernirulamap.jpg )):

* Pešák, Václav, ed. Berní rula. 13, Kraj Hradecký. II. díl. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1954. 521 s., [1] l. obr. příl.

* Pešák, Václav. Berní rula. Sv. 12, Kraj Hradecký. 1. díl. 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství učebnic v Praze, 1951. 365 s., [1] l . obr. příl.

* Matušíková, Lenka, ed., Kukánová, Zlatuše, ed. a Zahradníková, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z roku 1651. Hradecko-Bydžovsko. Vyd. 1. V Praze: Státní ústřední archiv v Praze, 2000. 4 sv. (1539 s.). ISBN 80-85475-63-4.

*  Berní rula obsahuje abecední rejstřík osob seřazený podle příjmení. Bohužel, pokud Vaši předci neměli majetek, v Berní rule je nenaleznete. Soupis poddaných podle víry rejstřík s příjmením osob nemá, pro vyhledávání v Soupisu potřebujete znát tehdejší název obce, kde Vaši předci žili.

Co se týče příbuzenské větve moravské, obraťte se prosím na Státní okresní archív Olomouc: http://www.archives.cz/zao/olomouc/index.php . Opět Vás čeká studium matrik, případně, pokud se dostanete do 17. století, Lánového rejstříku (http://krovak.webpark.cz/katastr/hiskat_ruly_morava.htm#rejstřík ).