Soupis poddaných podle víry

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás s následující prosbou či dotazem. Moji předkové vytvořili
rozsáhlý rodokmen, který se já snažím dále dopňovat a rozšiřovat. V bádání
jsem se dostal již do století 17.
1. Jsou v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 údaje i o obci Mirošov u
Rokycan?
2. V případě, že ano, tak jsou tam uvedena i jména osob (příp. i další údaje
o nich), i když se jednalo o židy?
3. V případě, že ano, tak kde a jak je možné do těchto soupisů nahlédnout,
případně z nich udělat kopie, když jsem mimopražský?
Předem děkuji za Vaši pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

obec Mirošov je v Soupisu poddaných podle víry (Plzeňsko - Klatovsko) uvedena. Majitel panství Diviš František Vratislav z Mitrovic ovšem nevyhotovil jmenovitý seznam poddaných, ale královské kanceláři zaslal pouze list, ve kterém píše, že: "na gruntech mirošovských, manželce mé a sestře její náležejících, z milosti Boží žádná duše z poddaných (kromě tří uhlířů s ženami z Němec, nepoddaní (...)) se nenachází, nýbrž ti, kteří nebyli k této samospasitelné víře svaté katolické již přivedeni a obráceni, jsou (...)."

(zdroj: Soupis poddaných podle víry z r. 1651. Plzeňsko-Klatovsko 1. 1. vyd. : Státní ústřední archiv, 2003, s. 317.)

V úvodu knihy sem můžete dočíst, že židé jsou v soupisech tohoto kraje zmiňováni na konci seznamu u následujících obcí: 1 rodina (4 lidé) v Němčicích, 2 osoby pobývaly v Rochlově, v Lesné 1 rodina (8 lidí), Nové Sedlíště uvádí 1 rodinu (7 osob), Šťáhlavy 1 rodinu (4 osoby) a ve Švihově žily tři rodiny (13 lidí).

Pokud byste do soupisu chtěl nahlédnout či zažádat o kopie z tohoto dokumentu, knihy vlastní:

* Národní knihovna ČR (viz Online katalog: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) , o případné kopie je možné zažádat na adrese: reference@nkp.cz

* Vědecká knihovna Olomouc, sign. 1-148.681

* Národní muzeum - Knihovna Praha

* AV ČR - Historický ústav Praha, sign. C 93.179

* Právnická fakulta UK Praha, sign. 08.1/CZ/Soup6/1, 57721/1

* Národní galerie Praha, sign. Ar133/1

* Moravská zemská knihovna Brno, sign. 2-1128.693,1

* Jihočeská vědecká knihovna České Budějovice

* Středočeská vědecká knihovna Kladno, sign. J 209001/I aj.

(viz Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc , portál Knihovny: https://www.knihovny.cz/ )