soukromé knihovny v ČR

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, zda u nás (v ČR) dnes fungují nějaké soukromé knihovny. Žádnou se mi nepodařilo na internetu najít. Předem moc děkuji za zodpovězení dotazu!

Odpověď

Dobrý den,

podle terminologické báze dostupné na našich stránkách je výklad termínu "soukromá knihovna" následující:

Termín soukromá knihovna
Termín anglicky private library
Výklad termínu Sbírka knih, časopisů a jiných dokumentů, která je majetkem
jednotlivce.
[VODIČKOVÁ-CEJPEK-1965:53]
[KATUŠČÁK,MATTHAEIDESOVÁ,NOVÁKOVÁ-1998:322-323]
Normativní výklad Knihovna, jejímž vlastníkem je osoba nebo korporace.
[ČSN ISO 5127-2003]
Z toho vyplývá, že mezi soukromé knihovny patří i

Knihovna Libri prohibiti (zřizovatel občanské sdružení Společnost Libri prohibiti) http://libpro.cts.cuni.cz/index.html

Knihovna Václava Havla - řízená obecně prospěšnou společností - www.vaclavhavel-knihovna.org

Doporučujem v případě podrobnějšího zájmu kontaktovat Knihovnu knihovnické literatury jako specializované pracoviště, které Vám může poskytnout další informace - kkl@nkp.cz - viz informace na http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.htm