Soukromá pošta v Litoměřicích mezi lety 1867-1869

Text dotazu

nemáte informace o soukromé poště v Litoměřicích mezi lety 1867-1869? Udávejně tam E.I Hofer provozoval místní přepravu a dokonce vydal dvě emise známek. Našel jsem zmínku ve věstníku Terezína (1 odstvec), Poštovní muzeum nemá nic. Byla by u Vás možnost něco najít?

Odpověď

Dobrý den,

v rámci fulltextového vyhledávání v systému Kramerius se nám podařilo dohledat článek:
* [ná]. Jediné soukromé "poštovní" známky v Čechách. Lidové noviny. r. 49, č. 121 (7.3.), 1941. s. 4.
První věta článku uvádí další možný zdroj informací. Píše se zde:
"Sammler Schau přinesla ve čtvrtém čísle 20. února t. r. historii jediných soukromých "poštovních" známek, které byly na výstavě v Litoměřicích
(Leitmeritz) u příležitosti "Tag der Briefmarke" vystaveny, a jež jsou majetkem musea v Litoměřicích."
Dle Souborného katalogu ČR - Seriály (http://sigma.nkp.cz/cze/skcp), vlastní periodikum Sammler Schau v České republice pouze Poštovní muzeum v Praze.
S dotazem na poštovní známky a historii spedičního podniku Ed. A. Hofra se můžete obrátit také na Oblastní muzeum v Litoměřicích:
http://www.muzeumlitomerice.cz/

V článku se o "poště" a známkách mimo jiné píše:
"Avšak podnikavý Ed. A. Hofer, který přesídlil do Litoměřic ze Štýrského Hradce (Graz), v Litoměřicích si zřídil ústav veřejných posluhů, pokusil se o zřízení soukromé "pošty" místní a svůj úmysl zahájil hned velkoryse tím, že vydal sérii známek roku 1867. Tyto známky byly různých formátů, obdélníku, trojúhelníku, čtverce a osmiúhelníku. Kromě hodnotových číslic, jména podnikatele "Höfer" a města "Leitmeritz" byly známky opatřeny nápisy "Express für Lokalbriefe". Série obsahovala pět hodnot v jedenácti barvách, tedy celkem 55 druhů, které měly podle barvy různá určení. Roku 1869 pokusil se Hofer o nové vydání známek. Nová série byla tištěna na bílém papíře v pestrých barvách a obsahovala deset různých známek v hodnotách od jednoho do padesáti krejcarů. Tehdejší poštovní správa udělala však Hofrově soukromé poště čáru přes rozpočet dříve nežli se dostala do proudu."
Celý článek je dostupný z počítačů Národní knihovny ČR v systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/.