soudnička

Text dotazu

Dobrý den, právě píšu bakalářskou práci na téma soudnička a ráda bych věděla, jestli jsou někde k sehnání staré noviny (konkrétně Národní listy a Lidové noviny) a jestli nevíte v kterém vydání bych měla konkrétně hledat. Mám zmapovat její celkový vývoj. Děkuji
A ještě jsem se chtěla zeptat jestli nemáte starší vydání Lidových novin nebo Národních listů v elektronické nebo knižní podobě. Nebo jestli se nedají někde sehnat? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, vývoj soudniček v českém tisku je stručně popsán například v Encyklopedii literárních žánrů. (MOCNÁ, Dagmar. Encyklopedie literárních žánrů. 1. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2004. ISBN   80-7185-669-X)

K Vaší práci byste mohla využít i následující publikace:
* ŠTORKÁN,  Karel. Česká soudnička, její proměny a právní aspekty : určeno pro posl. fak. žurnalistiky. 1. vyd. Praha : SPN, 1988.
* České soudničky, aneb, Copak je to platný : [výbor ze soudniček českých autorů / odborná spolupráce a doslov Jaroslava Janáčková ; medailonky autorů Hana Chovancová]. v tomto souboru 1.vyd. Praha : Lika klub : Knižní klub, 2002. ISBN 80-86069-19-2 (Lika klub : váz.),  80-242-0746-X (Euromedia Group - Knižní klub : váz.)
* Dámy kradou také a jiné soudničky : dekameron soudniček. 2. vyd. Praha : Panorama, 1990. ISBN 80-7038-175-2.
* POLÁČEK, Karel. Soudničky. 1. vyd. [Praha] : Nakladatelství Franze Kafky, 1999. ISBN 80-85844-62-1 (váz.).
* HERMANN, Ignát. Ze soudní síně. 1.vyd. Praha : Československý spisovatel, 1984.
* 141 soudniček českých autorů. 1. vyd. Praha : Odeon, 1968.
* TĚSNOHLÍDEK, Rudolf. Mrtvý u kříže a jiné soudničky. 1. vyd. Ostrava : Profil, 1971.
* ŠIMEČEK, František. Na bařinách života a jiné příběhy ze soudní síně. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1981.
* Padesátka Lidových novin : výběr z "Večerů" Lidových Novin (1911-1914) a ze soudniček Rudolfa Těsnohlídka. V Brně : Lidové Noviny, 1943.
* TĚSNOHLÍDEK, Rudolf. Surovost z něžnosti a jiné soudničky. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1982.
(Další vhodnou literaturu můžete dohledat v Online katalogu Národní
knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc, Souborném katalogu ČR:
http://sigma.nkp.cz/cze/skc či Jednotné informační bráně: www.jib.cz )

Zajímavý je i článek o vývoji soudniček na stránkách Českého rozhlasu:
http://www.rozhlas.cz/skolniportal/spolecnost/_zprava/415848

Pří vyhledávání dalších vhodných zdrojů by Vám rovněž mohly pomoci katalogy Ústavu pro českou literaturu AV ČR: http://www.ucl.cas.cz/index2.php

Národní listy a Lidové noviny jsou v digitální podobě přístupné v rámci systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do;jsessionid=9E386DE17C11591F2DBE0D6D44B5A076. Vydání do roku 1880 jsou volně přístupná v plném textu i mimo Národní knihovnu ČR, po roce 1880 je plný text periodika dostupný pouze z počítačů Národní knihovny ČR (Referenční centrum), od tohoto roku se na dokumenty vztahuje autorské právo. V systému je možné použít fulltextového vyhledávání i mimo knihovnu.