Soudní znalec

Text dotazu

Dobrý den,
poradíte mi, kam se obrátit v případě, že hledám způsob stát se znalcem či soudním znalcem v oboru zahradnictví? Jaké podmínky musí být splněny, atd. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,
soudní znalec v oboru zahradnictví není definován, alespoň jsme tuto definici nenašli ani na stránkách znalecký portál ani na stránkách justice.cz. Pokud máte na mysli soudního znalce v oboru ekonomika, kam řadíme i oceňování pozemků: stavební pozemky, zemědělské pozemky evidované v katastru nemovitostí jako orná půda, chmelnice, vinice, zahrada, ovocný sad a trvalý travní porost, lesní pozemky a zalesněné nelesní pozemky, vodní plochy, atd., tak oceňování se blíže věnuje zákon č. 151/1997 Sb. Obsah zákona lze dohledat na stránkách: https://portal.gov.cz/portal/ovm/

§ 10
Oceňování stavebního pozemku
(1) Stavební pozemek se oceňuje násobkem výměry pozemku a ceny za m2 uvedené v cenové mapě, kterou vydala obec. Není-li stavební pozemek oceněn v cenové mapě, ocení se násobkem výměry pozemku a základní ceny za m2 upravené o vliv polohy a další vlivy působící zejména na využitelnost pozemků pro stavbu, popřípadě ceny určené jiným způsobem oceňování podle § 2, které stanoví vyhláška.
(2) Cenová mapa stavebních pozemků je grafické znázornění stavebních pozemků na území obce nebo její části v měřítku 1:5000, popřípadě v měřítku podrobnějším s vyznačenými cenami. Stavební pozemky v cenové mapě se ocení skutečně sjednanými cenami obsaženými v kupních smlouvách.
......

§ 11
Oceňování zemědělského pozemku
(1) Zemědělský pozemek se oceňuje cenou stanovenou výnosovým způsobem podle bonitovaných půdně ekologických jednotek.
(2) Základní ceny zemědělských pozemků a jejich úpravu vyjadřující vliv polohy a další vlivy působící zejména na využitelnost pozemků pro zemědělskou výrobu, jako jsou přírodní nebo technické překážky a vyhlášení zvláště chráněných území,11) stanoví vyhláška.

§ 12
Oceňování lesního pozemku
(1) Lesní pozemek12) se oceňuje výnosovým a porovnávacím způsobem podle plošně převládajících souborů lesních typů.
(2) Základní ceny lesních pozemků a jejich úpravu vyjadřující kategorii les ů13) a další vlivy působící na využitelnost lesních pozemků stanoví vyhláška.
§ 13
Oceňování pozemků vodních ploch a jiných pozemků Pozemky vodních ploch a jiné pozemky se oceňují cenami stanovenými vyhláškou.

Díl třetí
Trvalé porosty
§ 14
Členění trvalých porostů
Pro účely oceňování se trvalé porosty člení na
a) lesní porosty,14)
b) ovocné dřeviny,
c) vinnou a chmelovou révu,
d) okrasné rostliny.

§ 15
Oceňování lesního porostu
(1) Lesní porost se oceňuje nákladovým a výnosovým způsobem. Vychází se ze skupin lesních dřevin podle jejich zastoupení v lesním porostu, věku, bonitních
(2) Postup zjištění základních cen lesních porostů a jejich úpravu vyjadřující kategorii lesa, hospodářský tvar lesa, stupeň poškození porostu, sortimentaci porostu a další vlivy, které působí na produkci dřeva, stanoví vyhláška.
(3) Při oceňování se vychází z údajů o lesním porostu obsažených v závazném podkladu zpracovaném podle zvláštního předpisu.15) Není-li tento podklad zpracován nebo údaje v něm uvedené neodpovídají skutečnosti, zjistí se potřebné údaje podle skutečnosti.

§ 16
Oceňování ovocných dřevin, vinné a chmelové révy a okrasných rostlin
(1) Ovocné dřeviny, vinná a chmelová réva se oceňují výnosovým způsobem podle druhu dřevin, jejich věku, pěstebního tvaru nebo způsobu založení jejich porostu. Ceny vinné a chmelové révy obsahují ceny zařízení vinic a chmelnic.
(2) Okrasné rostliny se oceňují nákladovým způsobem.
(3) Základní ceny podle odstavců 1 a 2 a jejich úpravu vyjadřující zejména zdravotní stav porostů, stupeň poškození, jejich ekonomickou životnost a ceny zařízení vinic a chmelnic stanoví vyhláška.

Jestliže máte na mysli jinou odbornost v oboru zahradnictví, tak ji prosím upřesněte. Obecně pokud se chcete stát soudním znalcem musíte splnit následující podmínky:
Ke jmenování soudním znalcem je nezbytné splnit zákonné podmínky, které naleznete v zákoně č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, který byl naposledy novelizován zákonem č. 444/2011 Sb., s účinností od 01. 01. 2012 (dále jen Novela zákona). V závislosti na oboru musíte podstoupit také případné přezkoušení před poradním sborem předsedy krajského soudu (dále jen KS) nebo ministra spravedlnosti.

Dle § 4 Novely zákona může být nyní jmenován ten, kdo je:
1) státním občanem České republiky, občanem jiného členského státu Evropské unie, kterému bylo vydáno potvrzení o přechodném pobytu nebo povolení k trvalému pobytu na území České republiky, nebo státním příslušníkem jiného než členského státu Evropské unie, kterému bylo vydáno povolení k trvalému pobytu na území České republiky;
2) způsobilý k právním úkonům v plném rozsahu;
3) je bezúhonný;
4) nebyl v posledních 3 letech vyškrtnut ze seznamu znalců a tlumočníků pro porušení povinností podle tohoto zákona;
5) má potřebné znalosti a zkušenosti z oboru, v němž má jako znalec působit, především toho, kdo absolvoval speciální výuku pro znaleckou činnost, jde-li o jmenování pro obor, v němž je taková výuka zavedená;
6) má takové osobní vlastnosti, které dávají předpoklad pro to, že znaleckou činnost může řádně vykonávat;
7) se jmenováním souhlasí.

Podmínku bezúhonnosti nesplňuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena:
1) za úmyslný trestný čin, nebo
2) za nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti s výkonem činnosti znalce, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena.

Součástí podmínek je prokázání odborné způsobilosti a praxe. Odborná způsobilost se dokládá zejména potvrzením o absolvování specializačního studia, případně doložením VŠ diplomu, atd. V oborech, kde se specializační studium nepořádá, je vyžadováno absolvování znaleckého minima. Dle pokynu JUDr. Filipa Melzera, Ph.D., LL.M., náměstka ministra spravedlnosti, ze dne 05. 10. 2011, č.j. 359/2011-OD-ZN/5, je zapotřebí 10 let praxe pro obor ekonomika, odvětví ceny a odhady a specializace podniky, stroje a zařízení, motorová vozidla, lesní pozemky, lesní porosty a škody na lesních porostech a nemovitosti. Pro specializaci movité věci, v oboru ekonomika, odvětví ceny a odhady je předepsána praxe 5 let.
Případné přezkoušení před poradním sborem probíhá individuálně v gesci samotných předsedů příslušných krajských soudů anebo přímo pod dohledem poradního sboru ministra spravedlnosti. Znalci se jmenují též s ohledem na jejich aktuální početní stav a vytíženost v daném oboru.

Případným uchazečům lze po splnění předepsaných podmínek a po následné kritické autoevaluaci doporučit podání žádosti o jmenování znalcem. Kladné doporučující stanovisko získané od některé z autorit v oboru může představovat velkou výhodu. Následný postup je upraven instrukcemi příslušného krajského soudu anebo samotného ministerstva spravedlnosti. Bližší informace naleznete ve výše zmíněném pokynu anebo na příslušném krajském soudu. Zdroj: http://www.znaleckyportal.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=235:jak-se-stat-soudnim-znalcem&catid=204:znalelectvi-obecne&Itemid=306
Disertační práce na toto téma: https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=60517
info o soudních znalcích z roku 2011 - http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/936337
aktuální článek - http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Soudni-znalci-kteri-pochybi-budou-potrestani-slibuje-Ministerstvo-spravedlnosti-329168