Souborný katalog ČR

Text dotazu

Proč vznikají duplicitní záznamy v souborném katalogu ČR a jak je možné je eliminovat?

Odpověď

Dobry den,

k Vasemu dotazu posilame nasledujici odpovedi:

Kratkou:

Duplicitni zaznamy v Soubornem katalogu CR (SKCR, baze dat jmenem SKC) vznikaji prevazne nedodrzovanim jednotnych katalogizacnich pravidel (AACR2R, ISBD, MARC) prispivajicich knihoven. Duplicitni zaznamy se daji podstatnou merou eliminovat: 1) prijetim vyse zminenych standardu pro vlastni katalogizaci ucastnickych knihoven 2) pouzivanim/sdilenim kvalitnich zaznamu jiz vytvorenych 3) dobrym vyskolenim katalogizatoru prispivajich knihoven 4) navysenim kapacit spravce SKCR pro prevazne ruci deduplikaci

Dlouhou:

Pravidla katalogizace AACR (AACR2R) jsou cilene vytvorena tak, aby kazdy katalogizator zkatalogizoval dany titul stejne, to jest alespon v minimalni sume udaju shodne. Presto ve spornych prikladech casto zalezi na subjektivnim rozhodnuti katalogizatora. Zalezi take na dostupnosti dodatecnych informaci k titulu, ktery katalogizuje, napr. pokud drzi v ruce jen jeden dil a nezna dalsi dily v rade, casto nedokaze od sebe spravne rozlisit jednotlive casti (napr. hlavni nazev ci edici od nazvu casti). Samotna pravidla katalogiace se v case take meni, automatizovana konverze zaznamu dle starych pravidel do novych je vice ci mene uspesna ("nadvornik" do AACR), nebo primo nemozna (AACR do novych RDA).

Duplicity zpusobene nejednotnosti pravidel katalogizace jsou zkratka nejcastejsi a zahrnuji i "umyslne", ci pro potreby knihoven v ramci cele CR zadouci (systemove) odchylky od dohodnutych pravidel katalogizace.

Take omezeni ruznych knihovnich systemu (Aleph, KP-win, Clavius, Dawinci, ARL, ...) zanasi do zaznamu dalsi nejednotnosti. Typicke jsou "neprave" duplicity pro jednotlive dily vicesvazkove monografie (zaznam by mel byt dle pravidel jen jeden - souborny).

Na spravci SKCR je pak volba kompromisu - ruci za kvalitu zaznamu a zaroven ma dat co nejuplnejsi informaci o tom, kde se v CR kniha nachazi, to jest, byt otevren co nejvetsimu poctu [ruzne kvalitnich] ucastniku.

Deduplikace probiha ponejvice automatizovane na vstupu - podle vybranych

(klicovych) udaju dochazi k strojove identifikaci shodnych zaznamu a jejich slouceni. Duplicity strojem nerozpoznane se odstranuji dodatecne a rucne, coz pri pomeru soucasnych kapacit spravce SKCR k objemu prijimanych dat znamena pro monografie velmi male procento odstranenych nove vznikajicich duplicit. Odlisne svym pojetim v SKCR jsou serialy, objemy dat jsou u serialu mensi a rucni deduplikace je u nich uspesna uz na prvni pohled do baze serialu.

Ani ruzne jednoznacne identifikatory duplicity v SKCR neodstrani, pokud zaroven tento identifikator neni uznan vsemi ucastniky - pokud neni zastiten plne uznavanou autoritou. Treba ISBN ci ISSN povetsinou prinosem jsou, nicmene uz na pocatku u samotnych nakladatelu ISBN nepoziva takove duvery, dochazi k pomerne castym chybnym oznacenim/uzitim a jako skutecne jednoznacny identifikator je samotne ISBN/ISSN pro potreby deduplikace nepouzitelne. Stejna situace je u jednoznacneho identifikatoru Ceske narodni bibliografie (cCNB), kde je opet kreativita katalogizatoru znacna a pro potreby deduplikace v SKCR je samotne cCNB opet nedostatecne.

Eliminace duplicit se da obecne docilit i duslednym sdilenim vytvorenych zaznamu. Soucasna produkce zaznamu Narodni knihovny CR (NKCR) je na vyborne urovni a stazenim zaznamu z NKCR pro potreby katalogu jednotlivych knihoven nejen usetri praci knihovnam samotnym, ale spolehlive zamezi duplicite v SKC.

Optimalni zpusob eliminace duplicit se zda byt v prevenci - SKCR zacal poradat mala individualni skoleni ucastnickych knihoven a velka skoleni katalogizacnich pravidel pro sirsi knihovnickou verejnost. Zasadni nebo zavazne problemy se snazi resit primo s konkretni ucastnickou knihovnou a dodavateli knihovnich systemu v CR. Jako velmi dobrou prevenci duplicit se ukazal byt online formular, ktery nabizi ucastnikum jinou cestu k dodavani dat. Knihovna sve tituly neposila jako nove zaznamy, ale pripisuje se na zaznamy v SKC jiz vytvorene, coz sice naoplatku rucni praci prenasi na jednotlive knihovny, presto je prave knihovnami hojne vyuzivan.