Sokolske pochody (písně, zpěvníky)

Text dotazu

Dobry den, stare sokolske pisne/pochody vetsinou z 1.republiky maji prevazne libive melodie a krasne vlastenecke texty (napr.: 6. cervence na Strahovskych hradbach, Slys polnice zni, Nuz vzhuru vzletni sokole, Jdou sokolske siky jdou, Spejme dal statne dal za sokolskym praporem, Kupredu vzletem sokolim a mnoho dalsich). Presto upadaji v zapomneni a nikde na Internetu se mne nepodarilo nalezt plne texty, noty, autory, natoz pak odkaz na jejich pripadne souborne vydani. Utrzky a melodie nekterych pisni si pamatuji jeste od rodicu. Je Vam znamo jestli sokolske pisne byly v poslednich letech nekym souborne vydany nebo muzete uvest nejaky jiny pramen? Dekuji za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

co se sokolských písní týče, vyšel poslední dobou pouze:
Sokolský zpěvník [hudebnina] : XII. všesokolský slet Praha 1994. Praha : Bärenreiter Editio Supraphon, 1994 ( k objednání ve Studovně hudebního oddělení NK ) a zvukový záznam:
Velký dechový orchestr Supraphonu. Sokol Marches [zvukový záznam] = Sokolské pochody. Praha : Panton, p1994 ( k objednání do Studovny audia - videa NK přes katalog NKC )

Existuje ovšem řada zpěvníků z přelomu 19. a 20. století a období 1.republiky. Jsou to například:
ČERVENKA.J.Český zpěvník. V Telči : E. Šolc, [okolo 1910]
LEGER, Karel. Sokolské básně a písně. V Kolíně : Sokolská župa Tyršova na středním Labi : Tělocvičná jednota Sokol, Kolín, 1931
Sokolské verše, písně a proslovy. 2. vyd. V Kroměříži : Vzdělávací sbor sokolské župy hanácké, 1928 ( Tyto knihy jsou k objednání do Všeobecné studovny NK přes katalog NKC)

ČERVENKA.J.Veselý borec : společenský zpěvník sokolský. Praha : Emil Šolc, [1918-] ( k objednání do Všeobecné studovny přes Naskenované katalogy
(KATIF) - cesta k lístku: I.katalog, CLAS-ČERVH, ČERNOV-ČERVH, č.lístku 1022 - v horní liště - Objednat titul)
PROCHÁZKA, Rudolf. Sokolský zpěvník : Písně sokolské a národní : [Slova i nápěv]. 2. vyd. Praha : Čs. obec sokolská, [1927] ( k objednání do Všeobecné studovny NK přes Naskenované katalogy (KATIF): I.katalog. PLAUT - PŘEDM,PROCES - PROCI, č.lístku 1226 )

Starší zpěvníky již patří mezi jednotky zvláštního ochranného režimu. Čtenáři NK jsou dostupné, ale jejich zpřístupnění podléhá určitým pravidlům:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_zor_rad.htm Více informací Vám poskytnou pracovníci Haly služeb - Informace.

Jsou to například zpěvníky:
Veselý zpěvák : společenský zpěvník Sokolský / sestavil P.Š.T-ý. 6., změn. vyd. V Praze : Alois Hynek, [1889]
NEUBERT.A. Sokolský zpěvník výletní. 2. vyd. V Jilemnici : A. Neubert, [1898?] POLENSKÝ.F. Sokolský zpěvník pochodový s nápěvy. Na Smíchově : F. Polenský, 1895
ČERVENKA.J. Sokolský zpěvník. V Lounech : Th. Venta, [1898] Sokolský zpěvník. 2., opr. a rozš. vyd. V Strakonicích : J. Pavelec, 1894

Podrobnější informace a další publikace jsou k dohledání v katalogu Národní knihovny (NKC):
http://sigma.nkp.cz/F/ (například pod heslem ( v kolonce - KOMBINACE SLOV ): sokol?, kolonka ZPŘESNIT: písně apod.)