sokolská hymna

Text dotazu

prosila bych text sokolské hymny.děkuji

Odpověď

Dobry den,

"sokolská hymna" Lví silou od Fr. J. Pelze je uveřejněna v několika zpěvnících, jedním z nich je KÁNSKÝ, V. Zpěvník našeho lidu. Hymny slovanských a spojeneckých národů, písně národní, sokolské, vojenské aj. Praha: Sokol Žižkov, 1948. nebo PROCHÁZKA, Rudolf. Sokolský zpěvník. Díl II. Písně sokolské a národní. (Slova i nápěv). Praha: Československá obec sokolská, 1923.

Sokolskou hymnu je možno si i poslechnout na následujícím odkazu http://www.ceknito.cz/video/348044.

Slova této písně i nápěv složil hudební skladatel, spisovatel a povoláním učitel Frant. Jos. Pelz, upravil ji v pochodovém tempu a vydal tiskem 1884 u G. Roedera v Lipsku (u nás tehdy nebyly tiskárny k rytí not). V pozdějších letech nezasvěcení považovali tuto píseň za skladbu F. Kmocha.

Lví silou, vzletem sokolím

ku předu kráčejme

a drahé vlasti v oběti

své síly snášejme,

a byť i cesta daleká,

ta Sokolíka neleká.

Jen mužně, statně kupředu,

vždyť drahá vlast čeká.

Vlast máti až nás zavolá

co věrné dítky své,

tu mocná paže Sokola

zlé škůdce v souboj zve!

Tož blahá bude naše slast

za oběť svůj i život klást,

to svaté heslo Sokola:

za národ, drahou vlast!

Jen, bratří, silou hrdinnou

svou hajme vlast i řeč,

to chloubou buď nám jedinou

a pro ni spějme v seč!

A potom teprv v spásný den

nám vzejde krásný, zlatý sen,

pak sluncem jasným bude plát

nám povždy volnost jen.

Mohl by Vás zajímat i dotaz, který byl službou Ptejte se knihovny zpracován na téma sokolské písně, viz Archiv PSK http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/sokolske-pochody-pisne-zpevniky/?searchterm=sokol.