sociální pojištění

Text dotazu

Dobrý den, poprosila bych o informaci, ve kterých
knihách bych mohla najít co nejvíce informací k sociálnímu pojištění v ČR a
k jeho postupnému vývoji od počátku až do současnosti

Odpověď

Dobrý den,
téma sociální pojištění v ČR byste mohla najít v níže uvedených knihách, jejichž bibliografický záznam spolu s informacemi o dostupnosti zjistíte v Souborném katalogu ČR (dostupný na adrese https://aleph.nkp.cz/cze/skc). Uvádíme Vám pouze výběr, další knihy můžete dohledat pomocí klíčových slov: sociáln*
pojištění, česko, dějiny, histori*, atd. Znak * slouží pro pravostranné rozšíření slova, tj. při zadání slova sociáln* bude vyhledáno sociální, sociálního, sociálnímu, atd. Jste-li registrovanou čtenářkou NK ČR, jistě využijete také online katalog NK ČR, který je dostupný na výše uvedené adrese. Pro vyhledávání knih vám také doporučujeme využít portál Knihovny (https://www.knihovny.cz/).

Ukázka vyhledaných dokumentů ze v Souborného katalogu ČR:
* PREIS, František. Československé sociální pojištění. Díl I. Praha:
Nákladem vlastním, 1933. 263 s.
Předmětová hesla: sociální pojištění - 1.rep.

* PREIS, František. Československé sociální pojištění. Díl II. Praha:
Nákladem vlastním, 1933. 261 s.
Předmětová hesla: sociální pojištění - 1.rep.

* GRUBER, Josef. Sociální politika. Praha: Všehrd, 1916. 219 s.
Předmětová hesla: sociální politika * dělníci * sociální pojištění *
pracovněprávní vztahy * pracovní právo * sociální problémy * chudí * Česko

* ŠTERN, Evžen, ed. Sociální pojištění v Československu. Praha: Sociální
ústav Československé republiky, 1931. 158 s. Publikace Sociálního ústavu
ČSR; č. 55.
Předmětová hesla: sociální pojištění * dějiny Československa, 1.republika *
sociální dějiny * Československo

* BENEŠ, František. Co máme věděti o sociálním pojištění. Praha: Pojištěnec,
[asi 1925]. 43 s.
Předmětová hesla: sociální pojištění, Československo (předmnich.)

* SCHOENBAUM, Emil. Finanční a organisační zásady sociálního pojištění.
Praha: Sociální ústav Československé republiky, 1927. 186 s. Publikace
Sociálního ústavu ČSR; č. 33.
Předmětová hesla: sociální pojištění * sociální zabezpečení * Předmět. heslo
Československo

* Ústřední sociální pojišťovna. 1926-1936: 10 let čs. sociálního pojištění.
Praha: Svépomoc, 1936. 28 s.

* POPEL, Zdeněk. Boj dělnictva o sociální pojistění v době předmnichovské
republiky: Určeno funkcionářům komisí n. pojištění v záv. ... pomůcka ke
školení ostatních odb. referentů. 1. vyd. Praha: Práce, 1953. 65, [3] s.
Knižnice národního pojištění; Sv. 5.
Předmětová hesla: Pojištění sociální - ČSR, doba předmnichovské kapital.
republiky - boje dělnictva - studie

* Co má pracující důchodce vědět o sociálním zabezpečení. 1. vyd. Praha:
Práce, 1965. 96 s. Knižnice nár. pojištění; sv. 30.
Předmětová hesla: Důchodci pracující - zabezpečení sociální - příručky *
Zabezpečení sociální - důchodci pracující - příručky

* LIŠKOVÁ, Zdenka et al. Co má pracující vědět o sociálním zabezpečení. 1.
vyd. Praha: Práce, 1964. 104 s. Knižnice národního pojištění.
Předmětová hesla: sociální zabezpečení * socialistické organizace *
důchodové zabezpečení * odborové organizace

* MACHAČOVÁ, Jana. Pojištění dělnictva v průmyslových oblastech českých zemí
1848-1914. I., Podpůrné pokladny a spolky do r. 1887. [Opava]: [Slezský
ústav ČSAV], 1990. s. 36-47.
Předmětová hesla: sociální dějiny * dělníctvo * zdravotní pojištění *
sociální pojištění * průmyslové oblasti * české země * 19. - 20. století *
studie

Z novějších publikacích byste mohla využít knihy:
* HOLUB, Martin; ŠLAPÁK, Milan a HYZL, James. Alternativní formy podpory
rodin s dětmi v sociálním pojištění. 1. vyd. Praha: VÚPSV, 2010. 111, 7 s.
ISBN 978-80-7416-062-2.
Předmětová hesla: sociální pojištění * rodiny s dětmi * finanční podpora *
důchodové systémy * důchodové reformy

* ŽENÍŠKOVÁ, Marta a kol. Sociální pojištění a dotazy. Praha: Svaz účetních,
[2009]. 64 s. Metodické aktuality Svazu účetních, ISSN 1211-4138; 1/2010.
ISBN 978-80-87367-03-2.
Předmětová hesla: sociální pojištění -- Česko * nemocenské pojištění --
Česko * daně -- Česko * účetnictví -- Česko

* BIZUBOVÁ, Petra. Sociální pojištění v České republice a ve Spolkové
republice Německo = The social insurance in the Czech Republic and in the
Federal Republic of Germany. Opava: [vl. nákl.], 2010. 53 s. +, příl.

Uvedené knihy jsou dostupné v různých knihovnách v ČR. V případě, že o některou z knih projevíte zájem a ona nebude dostupná ve vaší knihovně, můžete pro její získání využít meziknihovní výpůjční služby. Informace o nich Vám podá knihovna, ve které jste čtenářkou.

Dalším velmi cenným informačním zdrojem jsou webové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (https://www.mpsv.cz/). Doporučujeme Vám stránky projít, především pokud potřebujete aktuální informace. Pokud by se Vám k tématu hodily také odpovídající zákony, můžete využít aplikaci vyhledávání ve Sbírce zákonů, kterou zpřístupňuje Ministerstvo vnitra ČR (https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/GetAll.aspx), případně Portál veřejné správy
https://www.mvcr.cz/clanek/portal-verejne-spravy.aspx. Zajímavé informace byste také získat na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení, které jsou dostupné na adrese https://www.cssz.cz/.

Alespoň trochu by pro Vás také mohly být přínosné dotazy, které byly již v rámci služby Ptejte se knihovny zodpovídány, a které se - i když okrajově - mohou Vašeho tématu také týkat. Dotazy i s odpovědí naleznete na adresách:
http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2007-2009/historie-zdravotnich-pojistoven-v-cechach/ ;

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/2010/vznik-nemocenskeho-pojisteni/.