sociální péče o seniory

Text dotazu

Hledám knihy,ze kterých bych se dozvěděla o historii sociální péče o seniory, zařízeních, které existovaly jako chudobince apod.

Odpověď

Dobrý den, staří, nemocní, vdovy, sirotci a poutníci nacházeli přibližně od 11. století útočiště v tzv. špitálech. Vznik a účel špitálů stručně přibližuje Malá Československá encyklopedie: "špitál [lat. hospitale] v kř. zemích od 4.st. dům pro pocestné při klášterech a jiných círk. sídlech. Pod vlivem duchovních řádů pěstujících od dob křížových výprav charitu se pojem přenesl na círk. instituce určené pro ošetřování a výživu chudých nemocných, starých a nemohoucích osob. S rozvojem měst ve 13. a 14.st. většina [špitál] přešla pod m. pravomoc, existovaly i š.vrchnostenské. Náklady špitálu byly hrazeny obvykle z odkazů měšťanů příslušného města, které byly prodány za pravidelný roční úrok. [špitál] proto také sloužil často jako místní úvěrová instituce."
( Malá československá encyklopedie. sv.6. Š-Ž. 1. vyd. Praha : Academia,
1987.s.65.)

Od konce 18. století vznikají nové instituce pro péči o staré a chudé osoby, tzv. chudobince. "chudobinec - ve [feudalismus, feudální] a [kapitalismus, kapitalistický] společnosti instituce k zaopatřování zestárlých a chudých příslušníků obce. V [český] zemích zřizovány [chudobinec] od 80. let. 18. století pod státním dohledem (chudinské zákony). Do té doby měla péče o chudé a zestárlé [zvláštní] ve městech charitativní a nahodilou povahu (špitály). Organizace chudinské péče zahájena 1779 na panstvích hraběte Jana Buquoye (chudinské ústavy při farách s názvem Spolky lásky k bližnímu). 1787 zavedeny [tak zvaný] farní chudinské ústavy, které se staly [základ, základní] péče o chudé až do vydání domovského [zákon, zákonný] 1863.
Institucionalizace péče o chudé byla pak provedena [tak zvaný] chudinským [zákon, zákonný] z 3. 12. 1868, kterým byla povinnost pečovat o chudé přenesena na jednotlivé obce podle domovské příslušnosti."
( Malá československá encyklopedie. sv.2. D-CH. 1. vyd. Praha : Academia, 1985 .s.963-964.)

Více informací o výše zmíněných sociálních zařízeních nabízejí například tituly:
*  MESSINA, Rosario. Dějiny charitativní činnosti. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2005. ISBN 80-7192-859-3
*  POSPÍŚIL, Ctirad Václav. Teologie služby : kniha (nejen) pro ty, kdo se věnují křesťanské charitě a diakonii. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství, 2002. ISBN 80-7192-748-1 (II.část: Kořeny a další rozvoj křesťanské charitativní služby v dějinách)
*  GEREMEK, Bronisław. Slitování a šibenice : dějiny chudoby a milosrdenství. 1.vyd. Praha : Argo, 1999. ISBN 80-7203-228-3 (váz.)
*  BŮŽEK,Václav;KRÁL, Pavel. Člověk českého raného novověku. 1. vyd. Praha : Argo, 2007. ISBN 978-80-7203-694-3
*  FLODR, M. Diplomatický příspěvek k vývoji českého špitálnictví ve 13. století. Brno : [s.n.], 1953
*  Encyclopedia of European social history : from 1350 to 2000. Detroit : Scribner, c2001.(6 svazků)

Další publikace můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny:
http://sigma.nkp.cz/cze/nkc , Souborném katalogu ČR:
http://sigma.nkp.cz/cze/skc, popřípadě Jednotné informační bráně:
http://www.jib.cz .