Sociální opora ve vztahu k věku poskytovatele a příjemce

Text dotazu

Dobrý den
Mám zpracovat bakalářskou práci na téma "Sociální opora ve vztahu k věku poskytovatele a příjemce". Bohužel si s tímto tématem nevím moc rady, tak jsem se chtěla zeptat, zda byste mi doporučili nějaké vhodné zdroje? Mám přístup i do elektronických databásí EBSCO a spol., budu vděčná za cokoli, co pro mně bude dostupné v ČR buď česky nebo anglicky. (zatím mám Mareš, J. (2001). Sociální opora u dětí a dospívajících; Nakonečný, M. (1997). Motivace lidského chování; Nakonečný, M. (2009). Sociální psychologie. a nějaké 3 cizí výzkumy) Děkuji

Odpověď

Dobrý den,
dokumenty k Vašemu tématu můžete vyhledat ve volně dostupných online zdrojích. Jedním z nich je Souborný katalog ČR (dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F). Z Vašeho dotazu bohužel přesně nevyznívá, zda se ve své práci budete soustředit na sociální oporu ve smyslu pomoc od druhého člověka či na sociální oporu a pomoc od právnických osob (např. stát). Proto Vám uvádíme příklady vyhledaných dokumentů z obou těchto oblastí, přičemž sociální pomoc od druhého člověka může být  obsažena v knize "okrajově např. jako téma jedné kapitoly knihy o sociálních vztazích; bohužel není v možnostech služby PSK tyto knihy procházet, nabízíme Vám alespoň návod na jejich vyhledání. V Souborném katalogu (SKC) zadejte do pole pro vyhledávání klíčová sova typu sociální pomoc, sociální opora, sociální vztahy, vztahy rodina, atd. Vyhledávání můžete rozšířit znakem * pro pravostranné rozšíření, tzn. rodin* bude vyhledáno rodina, rodinu, rodinný, apod. V online katalogu Národní knihovny (NKC, opět na adrese http://aleph.nkp.cz/F) můžete vyhledávat také pomocí naskenovaných obsahů knih. Ve Vašem dotazu píšete, že máte vyhledanou publikaci Sociální opora u dětí a dospívajících autora Jiřího Mareše, pro jistotu bychom Vás rádi informovali, že byly vydané 3 díly.

Ukázkou Vám uvádíme některé z vyhledaných dokumentů:
* Výrost, Jozef. Aplikovaná sociální psychologie II. 1. vyd. Praha: Grada, 2001. 260 s. Psyché.
Předmětová hesla: coping * emoce * náročné životní situace * násilí * psychobiologie * psychologie emocí * psychologie násilí * psychologie zdraví * sebeuplatnění * sociální opora * stres * zdraví * závislosti

* Stull, Donald D., ed. a Schensul, Jean J., ed. Collaborative research and social change: applied anthropology in action. Boulder: Westview Press, C1987. xiii, 265 s. Westview special studies in applied anthropology. ISBN 0-8133-7221-6.
Předmětová hesla: etnografie * sociální změny * výzkum * USA * země Třetího světa

* Šmejkalová, Jindřiška. Sociální opora ve stacionáři pro duševně nemocné [rukopis]. 2004. 49 l., [4] l. příl.
Předmětová hesla: sociální politika * sociální práce * sociální opora * duševně nemocní
Pozn.: bakalářská práce, Masarykova univerzita v Brně, Fakulta sociálních studií, 2004.

* Chatrná, Ivana. Sociální opora v adolescenci [rukopis]. Brno, 2002. 70 l., 32 l. příl.
Předmětová hesla: psychologie adolescentů * adolescenti * psychologie * sociální opora * adolescenti - psychologie
Pozn.: bakalářská práce, Masarykova univerzita. Fakulta sociálních studií. Katedra psychologie, 2002.

* Faturová, Daria. Nezaopatřené dítě a jeho postavení v právu sociálního zabezpečení [rukopis]. Brno, 2000. 72 listů.
Předmětová hesla: právo sociálního zabezpečení * důchodové pojištění * nemocenské pojištění * rodinná politika * sociální pomoc * státní sociální podpora * zdravotní pojištění
Pozn.: Diplomová práce, Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, 2000.

* Grattan, Patric. et al. Age discrimination in public policy: a review of evidence. London: Help the aged, 2002. 155 s. ISBN 0-905852-65-6.
Předmětová hesla:  senioři * sociální pomoc * sociologie * stáří * senioři * sociální péče

* Mareš, Jiří a Ježek, Stanislav. Dotazník sociální opory u dětí a dospívajících. Vyd. 1. Praha: Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR, 2005. 27 s. ISBN 80-86856-08-9
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201008/contents/nkc20051573388_1.pdf

Příklady knih o sociologii a psychologii, jež však v obsahu mají spojení "sociální opora":
* Vykopalová, Hana. Krize a psychosociální pomoc. Vyd. 1. Zlín: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, 2007. 84 s. ISBN 978-80-7318-621-0.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200712/contents/nkc20071763905_1.pdf

* Mlčák, Zdeněk. Psychologie zdraví a nemoci. Vyd. 2. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2011. 107 s. Studijní texty. ISBN 978-80-7368-951-3.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201106/contents/nkc20112191702_1.pdf

* Chamoutová, Kateřina a Chamoutová, Hana. Duševní hygiena; Psychologie zdraví. Vyd. 1. V Praze: Česká zemědělská univerzita, Provozně ekonomická fakulta, Katedra psychologie, 2006. 209 s. ISBN 80-213-1452-4.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200609/contents/nkc20061642772_1.pdf

* Paulík, Karel. Psychologie lidské odolnosti. Vyd. 1. Praha: Grada, 2010. 240 s. Psyché. ISBN 978-80-247-2959-6.

Využít můžete také článkovou bázi ANL dostupnou na adrese http://aleph.nkp.cz/F či ANL+ na www.jib.cz či http://anlplus.jib.cz (více o ANL+ na adrese http://info.jib.cz/news/anl):
* Novotný, Petr. Dospívající a sociální opora ve školní třídě. Sborník prací filozofické fakulty brněnské univerzity. Řada pedagogická. U 5-6, 2001, 49-50, s. 73-78. ISBN 80-210-2554-9.

* Kouba, Karel et al. Opora ve stáří. Ekonom, 1999, 43(21), s. 14-17. ISSN 1210-0714.
Předmětová hesla: důchodové zabezpečení * důchodový systém * důchodová reforma * Česká republika * r. 1999

* Šolcová, Iva a Kebza, Vladimír. Prediktory sociální opory u české populace. Československá psychologie, 2003, 47(3), s. 220-229. ISSN 0009-062X.

* Snopek, Mojmír a Hublová, Veronika. Sociální opora a její vztah k životní spokojenosti, sebehodnocení a osobnosti u adolescentů: rodové rozdíly. Československá psychologie, 2008, 52(5), s. 500-509. ISSN 0009-062X.
Abstrakt: Studie si klade za cíl seznámit s výsledky pilotní studie ELSPAC, která se zabývala vztahem vnímané sociální opory k životní spokojenosti, sebehodnocení a osobnosti u patnáctiletých adolescentů v kontextu rodových rozdílů. Z výsledků vyplývá, že dívky dosahují průkazně vyšších hodnot ve všech dimenzích měřené sociální opory než chlapci, a to ve frekvenci, důležitosti i celkové sociální opoře. Výsledky přibližně odpovídají normám pro 9. třídu ZŠ. Vnímaná sociální opora je v kladném vztahu k životní spokojenosti i k sebehodnocení. U chlapců je korelace častosti sociální opory vyšší k sebehodnocení než k životní spokojenosti, u dívek naopak ve vztahu k životní spokojenosti. Celková sociální opora je v kladném vztahu k životní spokojenosti u dívek i chlapců, k sebehodnocení jen u chlapců. Sociální opora je důležitá pouze pro sebehodnocení chlapců. Frekvence a celková sociální opora je spojena s některými dimenzemi osobnosti dle Cloningera. U celého souboru a u dívek je kladně asociována s dimenzí závislosti na odměně (RD) a záporně s tendencí vyhýbat se poškození (HA), u chlapců průkazný vztah nalezen nebyl. U chlapců je navíc celková opora a její důležitost kladně spojena s dimenzí vytrvalosti (PS)

* Madarosová Gecková, Andrea, Šimová, E. a Van Dijk, Jitse P. Starí rodičia ako zdroj sociálnej opory. Československá psychologie, 2003, 47(1), s. 31-41. ISSN 0009-062X.

Dále píšete, že máte přístup k licencovaným online zdrojům. Pokud jste registrovanou čtenářkou NK ČR, přehled zdrojů dostupných pro NK ČR naleznete na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3 , informace o možnosti vzdáleného přístupu na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104 (zde bychom Vám doporučovali především elektronické knihy z kolekce ebrary - pokrývá většinu vědeckých oblastí, mmj. i sociologii; dále v rámci systému Ebsco databáze Academic Search Complete, SocINDEX with FullText, Wilson OmniFile Full Text Select; či databázi Web of Knowledge. Zeptejte se také ve vaší vysokoškolské knihovně, která by měla přístup k licencovaným zdrojům také poskytovat a měla by navíc odrážet oborové zaměření fakulty či katedry. Vyhledávání probíhá obdobně jako v katalozích, ovšem v databázích můžete využít pokročilejší metody - např. výběr předmětových hesel z tezauru, omezení výsledků pomocí mnoha faktorů (jazyk, připojený plný text, roky vydání, atd.).  Tyto zdroje Vám doporučujeme využít především pro jejich odbornou kvalitu a aktuálnost.