Socha na Karlově mostě nosící štěstí

Text dotazu

Dobrý den,nevím co je na to pravdy,ale údajně,když
se dotknete jedné sochy na Karlově mostě nebo její části a něco si
přejete,tak se vám to splní. Ráda bych věděla co je na tom pravdy a o jakou
sochu se jedná. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

jedná se snad o sochu svatého Jana Nepomuckého, kterou si poslední dobou velmi oblíbili turisté. Bohužel, nepodařilo se nám najít spolehlivou informaci o původu tradice ohmatávání této sochy. Jedinou zmínku jsme našli v knize Jakuba Maliny Karlův most z řady Praha esoterická:
"Jan Nepomucký je zřejmě nejpopulárnější sochou mezi návštěvníky české metropole. Každý den ji obléhají stovky turistů, kteří v posledních letech z neznámých důvodů ohmatávají ´pro štěstí´ reliéfy s výjevy ze světcova údajného života. Staropražská legenda však magickou moc splnit tajné přání spojuje s malým kovovým křížkem v zábradlí, na místě, kde měl být světec svržen do Vltavy. Stačí prý jen položit prsty jedné ruky na pět hvězd křížku, pomyslet si přání a nikomu se s ním nesvěřovat".

Zdroj:

Malina, J.: Karlův most : Průvodce historií a esoterním konceptem slavného díla Karla IV. a Petra Parléře. Praha: Eminent, 2007.