socha Mendelssohna na Rudolfinu

Text dotazu

V souvislosti v historkou o odstranění sochy skladatele Mendelssohna-Bartholdyho z balustrády Rudolfina v době německé okupace, popsané v knize J.Weila, bych rád věděl, která to vlastně je a kde stojí mezi ostatními skladateli-díky za zprávu

Odpověď

Dobrý den,

k sose F.Mendelssohna-Bartholdy na Rudolfinu se nam podarilo nalezt tyto informace:

Umelecke pamatky Prahy. Stare mesto a Josefov. Praha : Academia, 1996. s. 168-169. ISBB 80-200-0563-3
(u jednotlivych soch s vyjimkou sochy F.Mendelssohna-Bartholdyho jsme vynechali jmena jejich autoru) ... Okna a vstupy jiz. pruceli jsou pulkruhove ukonceny, v konvexni casti ramovane edikulami dorsky-toskanskych sloupu. Horni rada oken ma balustradovy parapet a ve vrcholech edikul maskarony. Balustrova atike je prerusovana dvojici vaz, na naroznich risalitech nese atika saochy hudebniku (na jiznim pruceli zleva): G.Haendel, W.A.Mozart, L.Beethoven, J.S.Bach. Ostatni plastiky prestavuji G.P. da Palestrina, Michelangela, O.Lassa, J.de Fres, P.Veronese, T.L.Vittoria, Donatella, Leonarda da Vinci, L.Cherubiniho, D.F.E. Aubera, Ch.W.Glucka, J.Haydna, F.Schuberta, K.M.von Webera, F.Mendelssohna-Bartholdyho (F.Meisner), R.Schumanna, Ghirlandaia, D.Bramanteho, Iktina, L.della Robbiu, Masaccia, Apella, Feidia, Praxitela, Bruneleschiho, Sansovina a B.Celliniho....
Rudolfinum. Praha : Prazska informacni sluzba, 1993. s. 14 Vychodni pruceli - stredni risalit k ulici 17.listopadu: Schubert, Weber, Mendelssohn, Schumann.