Snížená povolání v novověku

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká literatura týkající se ovčáků,
rasů, tedy osob majících tzv. snížené povolání, v novověku. Tyto osoby
bývaly jmenovány jako hamlknechti, drnomistři apod.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobry den,
literaturu k tematu, ktere Vas zajima, jsme nenasli. Obcas je nekde v textu zminka, ale ne ve spojitosti s "novovekem", byva to v beletrii 18. a 19.stoleti, vetsinou s vesnickou nebo socialni tematikou.
Nasledujici odkaz z webovych stranek je shrnutim historie profese ras, pohodny, ale hodnovernost clanku nemuzeme posoudit.
http://www.volny.cz/trnkas/trnkas/rody.htm#krcmar
"...Drnomistr, drnní mistr, pohodný, ras ...  Dnes se užívá název "asanační technik". Ten svou práci vykonává jako zaměstnanec kafilérií...
Jeho hlavní činnost spočívala v likvidaci mrch neboli zdechlin....Mezi další činnosti patřil odchyt a utracení toulavých či nemocných psů a jiných zvířat, nebo i takových, které jejich majitelé nechtěli. Ve velkých městech to bylo také vybírání záchodů a vyklízení odpadků i další činnosti, které pro jejich odpornost nikdo nechtěl vykonávat. Proto rasové náleželi do stavu lidí "bezectných", s nimiž se ostatní stýkali jen velmi zřídka...
 Občas se některý ras stal katem. Společensky to znamenalo, jako by se stal ve svém stavu šlechticem.  podobně.
Během dvacátého století pohodnice zanikaly.... Kolem roku 1955 už pohodnice sloužily jen pro sběr zdechlin, které se odvážely nákladními automobily do kafilérií. Také tato sběrná místa do roku 1970 zanikla...
Býval také jakýsi cech, který se jmenoval "Společenstvo drnomistrů". Toto společenstvo vystavovalo výuční listy. Mělo své centrum pro jihozápad v Bezděkově u Rožmitálu. K hlubšímu průzkumu a zhodnocení této organizace však ještě nedošlo. Patronem rasů je sv. Roch, který ošetřoval nemocné morem...."

Povolani ovcak vetsinou neni pouzito v literature pro lidi ze stejne socialni skupiny jako pohodni (ras, antousek), jsou spise spojovani s urovni jako byly devecky.