snazim se napsat vlastni kroniku a nemuzu najit nikde zadne zdroje na toto tema

Text dotazu

zajímají mě druhy kronik, postup při tvorbě kroniky, události které se hodí zapsat do kroniky, jak vypadá historická kronika a současná kronika a další příklady těchto typů kronik

Odpověď

Dobrý den, 1. srpna 2012 nabyla účinnosti vyhláška MV ČR č. 259/2012 Sb., o podrobnostech výkonu spisové služby. Protože vedení a uchovávání obecní kroniky je součást agendy obce a obecního úřadu, týká se tato vyhláška i této problematiky.

O kronikářích, kronikách a kronikářství vůbec bylo napsáno větší množství knih, viz níže. V některých je zmíněna i historie, jiné uvádějí spíše praktické informace a návody.

HROMÁDKA, Tomáš. Kroniky obcí. Praha: Nipos, 2014.

CHOVANČÍKOVÁ, Irena. Jak psát obecní kroniku? Hodonín: Masarykovo muzeum, 1994.

BARTOŇ, Jiří. O kronikách obcí: praktická pomůcka pro kronikáře obcí. Praha: Sekurkon, 2009.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:01c88200-be47-11e3-aec3-005056827e52

HROMÁDKA, Tomáš. Kroniky. Praha: IPOS, 2004.

PUBAL, Václav. Kroniky a kronikáři. Praha: Ústřední muzeologický kabinet, 1985.

Jak  vést kroniku obcí a měst. Metodika. Brno: MC nakladatelství, 2006.

Muzeum Vivum. Sborník Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Rožnov pod Radhoštěm: Valašské muzeum, 2007.

KOUBA, Jaromír. Na pomoc začínajícím kronikářům. Praha: Informační a poradenské středisko pro místní kulturu, 1996.

ELZNIC, Václav. Glosář pro rodopisce a kronikáře. Praha: Genealogická a heraldická společnost, 1978.

NAHODIL, Otakar, ROBEK, Antonín. České lidové kronikářství. Praha: Orbis, 1960.

Příklady, ukázky kronik z regionů:

ROBEK, Antonín. Městské lidové kronikářství na Rychnovsku I. -  II. Praha: Ústav pro etnografii a folkloristiku, 1976 - 1978. 2 sv.

TOMÍČKOVÁ, Oldřiška. O hořických kronikách a kronikářích. Nástin historie 150 let kronikářské činnosti v Hořicích 1856 - 2006. Hořice: Hořické muzeum, 2006.

TOŠNEROVÁ, Marie. Kroniky českých měst z předbělohorského období. Úvod do studia městského kronikářství v Čechách v letech 1526 - 1620. Praha: Masarykův ústav, 2010.

PÁTKOVÁ, Hana. Česká beseda o německých i českých kronikách, pamětech a dalších vyprávěcích pramenech. Dolní Břežany: Scriptorium, 2006.

Další typ kronik:  Proč a jak psát závodní kroniku. Sborník statí o tradicích lidového kronikářství, obsahu a metodologických otázkách vedení závodních kronik. Praha: Práce, 1968.

Doufáme, že si v nabídce knih a návodů, jak kroniku psát, vyberete.