Smrt je mým řemeslem

Text dotazu

Dobrý den,
kde bych mohl najít podrobné informace o knize Smrt je mým řemeslem od Roberta Merla (jak ji přijala v době vzniku veřejnost a jak dobová kritika, vliv na další vývoj literatury,...) Na internetu takové věci nemůžu najít, proto prosím o pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

román "Smrt je mým řemeslem" francouzského spisovatele Roberta Merleho vyšel poprvé v roce 1952.

Do češtiny by román přeložen v roce 1955:

* MERLE, Robert. Smrt je mým řemeslem. Vyd. 1. Praha: Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1955. 345, [2] s. Soudobá světová próza; sv. 28.

Recenzi na toto dílo přineslo několik novin a časopisů:

* Volejník, J. Má být smrt opět řemeslem?  Hlas revoluce. roč. 9, 1956, č. 1, s. 4.

(recenze knihy Roberta Merleho "Smrt je mým řemeslem)

* Vrba, Framtišek. Francouzský román o fašistické zrůdnosti. Rudé právo. 13. 2. 1956. (http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1956/2/13/3.png )

* Fleischmann, Ivo. Francouzský román o nacismu. Literární noviny. roč. 5, 1956, č. 11, s. 4. (http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNII/5.1956/11/4.png )

* Francl, Gustav. K Merlovu románu "Smrt je mým řemeslem". Nový život. 1956, č 4, s. 466 - 467.

*  Rulf, Jiří. Memento francouzského spisovatele. Květen. roč. 1, 1956, č. 8, s. 253.

* Putík, Jaroslav. Robeert Merle "Smrt je mým řemeslem". Světová literatura, 1956, č. 1, s. 244 - 247.

* K zaslaným dopisům. In: Literární noviny. - Roč. 5, č. 16 (21. 4.), s. 9. - 1956 (nepodepsáno. - kom (cze-česky) [Redakční stanoviska k dopisu O. Krause a E. Kulky (částečně přetištěnému) k recenzi Merleova románu o Osvětimi, dále k dopisům k polemice T. Svatopluka a S. Machonina o knize Putování za hvězdou a k polemice F. Kožíka a M. Klingera o literárním zobrazení sportu.]

-> Smrt je mým řemeslem [román] / Robert Merle. - Praha : SNKLHU, 1955 #

-> Putování za hvězdou [soubor povídek] / T. Svatopluk. - Praha : Čs.

-> spisovatel, 1955 Ota Kraus ; Erich Kulka ; T. Svatopluk ; Sergej

-> Machonin ; František Kožík ; Miroslav Klinger

(zdroje:

Databáze Ústavu pro českou literaturu: http://www.ucl.cas.cz/cs/databaze/bibliograficke-databaze

tištěná bibliografie: Články v českých časopisech. 1956. Národní knihovna : Praha. 1956. )

Další informace byste pravděpodobně mohla nalézt v následující literatuře:

* MARTINKOVÁ, Věra a kol. Literatura 4: česká a světová literatura 1945-2005. 1. vyd. v nakl. Fraus, (Celkově 5.). Plzeň: Fraus, 2009. 343, [4] s. Edice českého jazyka a literatury. ISBN 978-80-7238-922-3.

* HOFFMANN, Bohuslav. Literatura IV: výklad, interpretace, literární teorie. 2. vyd. Praha: Amosia, 2005. 231 s. ISBN 80-86966-00-3.

* BĚLÍČEK, Pavel. Dějiny literární estetiky. III, Od meziválečné avantgardy po postmodernu. 1. vyd. Praha: Urania, 2004. 375 s. ISBN 80-86580-09-1.

(Zdroj: Online katalog Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc )