Smrad

Text dotazu

Jaká věc se považuje za nejvíce smrdící na světě? děkuji

Odpověď

Dobrý den,

naše čichové schopnosti jsou narozdíl od některých zvířat značně omezené (např. psovité šelmy zachytí až 10 000 krát menší koncentraci pachových látek než člověk). Většinu informací získáváme pomocí zraku a sluchu. Přesto jsou i pro nás čichové vjemy značně důležité, neboť nám pomáhají rozeznat případné nebezpečí a mají vliv na naše emoční prožívání a sociální chování.

Vnímání pachů je značně individuální. Například pach syrečků je pro někoho snesitelný ba příjemný, pro jiného naopak odpudivý. Jsou ovšem věci, které zapáchají skoro všem. Převážně se jedná o věci, které obsahují síru či podléhají hnilobným procesům. Zapáchá nám proto například odpad v popelnicích, rozkládající se uhynulé zvíře či psí exkrementy. Za největší přírodní "smraďochy" se ovšem dle knihy "101 věcí, které potřebuješ vědět...a nebo taky ne!" považují následující tři:

- skunk pruhovaný, který v případě ohrožení vystřikuje na protivníka značně smradlavou chemickou látku - více informací k obraně skunka pruhovaného naleznete v článku: https://www.zoobrno.cz/zvirata-v-zoo/chovana-zvirata/savci/mephitis-mephitis.

- dalším "smraďochem" je rostlina rostoucí na Sumatře. Zmijovec titánský je největší květinou na světě, ale také nejsmrdutější. Podobně jako v pižmu skunka i v květu zmijovce je obsažena síra, která způsobuje zápach. Tento zápach je pro člověka velmi odpudivý, hmyz, který květ opyluje, ovšem tento pach přitahuje (další informace o zmijovci: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zmijovec )

- mezi nevábně vonící rostliny patří i durian, strom z čeledi bavlníkovitých, jehož plody velmi nepříjemně zapáchají. Pro některá zvířata je tento zápach velmi přitažlivý. Pro člověka však ve většině případů nikoliv, přesto plody durianu v jihovýchodní Asii konzumují i lidé. Nesmí s nimi ovšem do hotelů a veřejných prostředků. ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Durian  ; http://www.fiftyfifty.cz/Kral-ovoce-durian-8579965.php)

Použité zdroje

* OREL, Miroslav. Člověk, jeho smysly a svět. 1. vyd. Praha : Grada, 2010. ISBN 978-80-247-2946-6.

* TURNER, Tracey. 101 věcí, které potřebuješ vědět --a nebo taky ne!. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : BB/art, 2008. ISBN 978-80-7381-384-0.