Smlouva o smlouvě

Text dotazu

Dobrý den,
píši bakalářskou práci na téma: Smlouva o smlouvě budoucí a jediné knižní zdroje, které mám, jsou Úplná znění zákonů v tištěné podobě. Prosím Vám touto cestou o pomoc získání dalších zdrojů.
Předem moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o smlouvách a smlouvách o smlouvě budoucí bylo napsáno větší množství knih, článků, na internetu je velké množství odkazů, je z čeho si vybírat informace.

Smlouva o smlouvě budoucí je právním institutem, který má v našem občanském právu dlouhou tradici. Přesto však dochází často ke zkresleným představám o její závaznosti a jejím obsahu. Porušení smlouvy vede k nepříznivým právním následkům jako porušení každé jiné smlouvy.

Smlouva o smlouvě budoucí je stručně upravena v § 50a občanského zákoníku. Předmětem smlouvy je závazek jedné či obou stran o uzavření smlouvy v dohodnuté době. Své uplatnění má institut například tehdy, když je vůle stran uzavřít kupní smlouvu, avšak kupující nemá v dané době dostatek finančních prostředků k realizaci smlouvy.

§ 50a

(1) Účastníci se mohou písemně zavázat, že do dohodnuté doby uzavřou smlouvu; musí se však přitom dohodnout o jejích podstatných náležitostech.

Smlouva o smlouvě budoucí musí být ze zákona v písemné podobě. Zákonodárce vyžaduje písemnost z důvodu jasného doložení závazku. Další povinnou součástí smlouvy je vymezení doby, do které je třeba smlouvu uzavřít. Doba může být vymezena jak konkrétním datem, tak i jiným způsobem, například lhůtou běžící od určitého okamžiku. V neposlední řadě je třeba, aby smlouva o smlouvě budoucí jasně specifikovala závazek uzavřít smlouvu. Smlouva, která má být uzavřena, musí být natolik specifikována, aby obsahovala veškeré podstatné náležitosti.

„Smlouva o smlouvě budoucí představuje právně závazný základ pro uzavření v této smlouvě určené budoucí smlouvy nebo určených budoucích smluv. Účelem tohoto smluvního typu je zachytit v pevné a závazné formě dosaženou dohodu smluvních stran o tom, že chtějí uzavřít určitou smlouvu,..“

Čerpáno z:

Bakalářské práce Smlouvy o budoucích smlouvách Pavla Kolíka z roku 2005-6, obhájené na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, katedra obchodního práva.

Váš dotaz ale  spíše patří do dotazů právních. Z našich dostupných zdrojů čerpáme pouze literaturu, která by mohla informace obsahovat. Doporučujeme podívat se a zkusit si vyhledat literaturu ve volně přístupném elektronickém katalogu NK ČR na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC. Bibliografické záznamy obsahují klíčová slova (předmětová hesla), někdy je uveden i naskenovaný obsah knihy; z těchto informací poznáte, zda se kniha k vaší práci  hodí nebo ne. Pokud si projdete několik vyhledaných titulů, získáte i další zdroje, které jsou uvedeny většinou jako ‚prameny literatury, použitá literatura apod.‘

Zdroje: HULMÁK, Milan a kol. Praktikum občanského práva hmotného. Plzeň: Aleš Čeněk, 2010. 2. rozš. vyd.

ŠTENGLOVÁ, Ivana. Přehled judikatury ve věcech zajištění závazků. Praha: ASPI, 2007.

ŠTENGLOVÁ, Ivana. Přehled judikatury ve věcech občanskoprávních závazkových vztahů. Praha: Wolters Kluwer ČR, 2010.

Internet:

http://obcanskyzakonik.justice.cz/infocentrum/media/smlouva-o-smlouve-budouci-v-noz/