Služba výpůjčky z knihovny jiného kraje

Text dotazu

Rád bych se zeptal, jestli a pokud ano, tak za jakých podmínek je možno si prostřednictvím Vaší knihovny objednat k zapůjčení knihu, kterou nemáte ve svém fondu a kterou vlastní knihovna v jiném kraji. Platný čtenářský průkaz SVK v Plzni mám. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Služba, o kterou máte zájem se nazývá meziknihovní služba MS. Zajišťuje ji oddělení absenčních služeb - výpůjční protokol. Nejdříve je nutné mít ověřeno, že požadovaný dokument nemáme ve fondu, viz. katalogy aleph.svkpl.cz (informace o nových dokumentech) a katif.svkpl.cz/nris (informace o fondech vydaných před rokem 1988). Pokud dokument není ve fondu naší knihovny, pak navštivte osobně výpůjční protokol, kde vyplníte žádanku, která obsahuje následující údaje: monografie - jméno autora, název, místo, nakladatelství, rok vydání, stránkový rozsah, ISBN; článek z časopisu - název periodika (podnázev, řada), ročník, rok, číslo, autor článku, název článku, stránkový rozsah, ISSN;  stať ze sborníku - název sborníku
(podnázev, řada), místo, nakladatelství, rok vydání, autor stati, stránkový rozsah, ISBN/ ISSN. V rámci urychlení služby MS je vhodné znát i knihovnu, která má požadovaný dokument ve fondu - s tímto Vám můžeme pomoci, pokud zašlete informace o požadovaném dokumentu na adresu specialni.studovna@svkpl.cz. Stejně tak Vám můžeme pomoci při hledání v katalozích Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje.
Ne vždy je ale požadavek vyřízen kladně, některé knihovny mají speciální fondy, které touto formou nezpřístupňují.
Tato služba je zpoplatněna, viz. ceník SVK PK http://www.svkpl.cz/cenik.htm#finnahrady (10,- Kč za každou žádanku MS a v případě kladného vyřízení pak 30,- Kč paušálu za poštovné).