Slunné dny

Text dotazu

Dobrý den, u některých turistických destinací je
uváděn počet slunných dnů za rok. Například 300 dnů pro Andalusii. Bohužel
se mi nepodařilo zjistit, co je přesně tímto pojmem myšlena.
Zda je slunný den, kdy svítí slunce určitou dobu nebo vůbec...
Děkuji za vysvětlení, bohužel se mi to nepodařilo najít.

Odpověď

Dobrý den,

jasný (slunný) den je v meteorologii definován jako den, s průměrným denním množstvím oblačnosti menším než 2 desetiny (tzn., že obloha nebyla v průměru zatažena během dne více než ze 2 desetin). Pro zpracování údajů o jejich výskytu se používají údaje denních hodnot relativního slunečního svitu (RSS) "jasný den pro RSS > 0,8, zamračený den pro RSS < 0,2. Hodnoty relativního slunečního svitu totiž vycházejí z nepřetržitých a objektivnějších měření a z fyzikálního hlediska odpovídají výskytu množství oblačnosti. (...) Sluneční svit je jednoduchým a spolehlivým klimatologickým parametrem, který v daném místě zároveň charakterizuje i výskyt oblačnosti. Jeho měření se v minulosti nejčastěji prováděla Campbellovým-Stokesovým vypalovacím slunoměrem. V současné době se ale stále častěji měří elektronickými slunoměry. Přesnost měření slunečního svitu je 1 - 5 % v závislosti na proměnlivosti oblačnosti a použitých vypalovacích páskách. Poměr mezi skutečným a efektivně možným slunečním svitem se nazývá relativní sluneční svit (RSS)."

(Atlas podnebí Česka = Climate atlas of Czechia. 1. vyd. Praha : Český hydrometeorologický ústav ; Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2007, s. 161.) Pro zajímavost uvádíme situaci v České republice: "Zatímco v letním období je nejvíce jasných dní na jižní Moravě (Kuchařovice) a v nížinách (Hradec Králové), nevíce zamračených dní se vyskytuje v horských oblastech

(Churáňov) a na severozápadě území Česka (Ústí nad Labem). Červnový pokles počtu jasných dní na celém území republiky je způsoben větším výskytem oblačnosti vlivem tzv. evropského kontinentálního monzunu. V zimních měsících naopak horské oblasti mají výrazně vyšší výskyt jasných dní než nížiny v důsledku své polohy nad inverzní oblačností."

(Atlas podnebí Česka = Climate atlas of Czechia. 1. vyd. Praha : Český hydrometeorologický ústav ; Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2007, s. 161.)

Použitá literatura:

* Atlas podnebí Česka = Climate atlas of Czechia. 1. vyd. Praha : Český hydrometeorologický ústav ; Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2007.

* SOBÍŠEK, Bořivoj. Meteorologický slovník výkladový & terminologický. 1. vyd. Praha : Ministerstvo životního prostředí České republiky, 1993.