Slovo \"zavazet\"

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, zda slovo \"zavazet\" (ve smyslu překážet) je slovem spisovným anebo se jedná pouze o výraz nářeční.

Odpověď

Dobrý den, výraz uvádí
1. Slovník spisovného jazyka českého (Praha: Academia,1989,d.8,s.215). Podle hl. redaktora, B. Havránka (viz Úvod, s. V.): "slovník"... především poučuje o slovní zásobě, která náleží do normy dnešní spisovné češtiny ... Překračuje však hranice této normy tím, že zaznamenává a objasňuje i slova ve spisovném jazyce málo užívaná, slova a spojení slov zastaralá, místní nebo zájmová (obecně česká, nářeční)..., ale jen potud, pokud se s nimi setkávají čtenáři ve významných dílech naší literatury...".

zavazet (*zavázet Herb.) ned. obl.(astní výraz) mor.(avský) (~; komu) překážet 1, vadit I 1, 2: všude jenom zavazel; zavazeli mu hosté (Těsn.)

2. V podstatě shodným způsobem uvádí slovo Trávníčkův Slovník jazyka českého (4., přeprac. a dopl. vyd. Praha, 1952, s. 1733).

3. Příruční slovník jazyka českého (Praha, 1955-1957, d. 8, s. 196): zavazeti, zavázeti ned. lid.(ově) překážeti, býti na obtíž.